Zamanda Seyahat

Gerçekleşme ihtimali olduğunu düşünün, geleceği görebilmek mi geçmişi değiştirebilmek mi?

 

Bana bu soru sorulsa ne yapardım bilemiyorum. Sanırım ikisini de istemezdim. Geçmişi değiştirebilmek iyi şeylere sebep olabileceği gibi kötü birçok şeyin gerçekleşmesine de neden olabilir. Bundan tabii ki emin olamayız. Ama bir düşününce geçmişte değiştirdiğimiz ufacık bir şey bile çok büyük şeylere yol açabilir. Belki kendi yaşantınız güzelleşsin diye geçmişte değiştirdiğiniz bir şey etrafınızdakileri, sevdiğiniz, değer verdiğiniz kişileri ve yahut sizi bile büyük anlamda etkileyebilir. Hatta belki yok bile olabilirsiniz. Kesin olarak söylemiyorum ama benim aklıma böyle bir olasılık geldi, o nedenle söyledim.

Eğer bu konu hakkında başka düşünceler öğrenmek isterseniz bu konular hakkında bulabileceğiniz tonlarca kitap ve film var. Size birkaç tanesini söyleyeceğim ama öncesinde geleceği görebilmekle ilgili düşüncelerimi de belirtmek isterim.

Geleceği görmek belki geçmişi değiştirmekten bir nebze daha iyi olabilir. Geçmişte değiştirdiğimiz ufak bir şey doğmamızı engelleyebilir, az önce de söylediğim gibi. Geleceği görmek konusunda düşünceleriniz, gelecekte olabilecek sıkıntıları görürüm, piyangoyu görürüz falan gibi şeyler olabilir ve eğer öylelerse muhtemelen bunu da istersiniz. Ama geleceği gördüğünüzde belki de kendi ölümünüzü veya bunun gibi travmatik bir şeyler görüp hayatınızın geri kalanında sonunuzu, başka şeylerin, kişilerin sonunu bilerek yaşayacaksınız. Belki bu şeyleri önlemek için bir şeyler yapmak isteyeceksiniz ancak elinizden hiçbir şey gelmeyecek.

“Back to the Future”, “Avenger: Endgame”; Ken Grimwoud´un eseri olan “Sil Baştan” gibi birkaç tane örnek verebilirim.

Benim düşüncelerime gelirsek, ben ne geçmişi değiştirmek isterdim ne de geleceği görebilmek. Zaten evrende her şeyin bir düzeni var. Bu düzen olabilecek en iyi şekilde işliyor ve geleceği görebilmek, geçmişe gidebilmek gibi faaliyetler bizim için yararlı şeyler olsalardı şu an bu konu hakkında bir yazı yazıyor, bu şeyleri ancak hayal etmeye çalışıyor olmazdık.

(Visited 55 times, 1 visits today)