Zamanda Yolculuk

Zamanda yolculuk yapma şansım olsa dinozorların yaşadığı döneme gitmek isterdim. Hem dinozorları çok merak ediyorum,hem de onları korkutucu buluyorum.Ama bu merakıma engel olmuyor.Onları uzaktan da olsa görüp,neler yaptıklarına bakmak isterdim.Tabii bu sadece bir hayal…

Ben dinozorlarla ilgili biraz araştırma yaptım. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Dinozorlar 150 milyon yıl önce dünyamızda  yaşamışlardı.Oysa ki insanlar sadece 2,5 milyon yıldır dünyada bulunuyor.Bir dinozor ismi olan “Velociraptor” ”hızlı hırsız” anlamına gelmektedir.Bir T-Rex’in ısırığı bir aslanın ısırığında iki kat daha güçlüdür. Antartika olmak üzere Dünyanın her yerinde Dinozorlar yaşamıştır. Deniz ve okyanusların altında da…Bazı dinozorların kuyruklarının uzunluğu 30 metreyi bulmaktaydı. Bu uzun kuyruklar koşarken dengelerini sağlamaları için çok önemliydi.

En uzun isme sahip olan dinozor “Micropachycephalosaurus’dur.” Bu dinozorun fosilleri genellikle Çin’de bulunmaktadır.Kimse dinozorların ömrünün ne kadar olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazı bilim adamları 200 yıl yaşayabildiklerini öne sürmüştür.Bilim adamları 1000’den fazla dinozor türünün olduğunu söylemektedir. Hala keşfedilmemiş 1850 cins dinozor olduğu iddia edilmiştir.

Bazı dinozorların soğuk kanlı olduğu bazılarının da sıcak kanlı hayvanlar olduğu öne sürülmüştür.Dinozor yumurtalarının büyüklüğünün bir basketbol topu kadar olduğu, ayrıca yumurta ne kadar büyükse kabuğunun kalınlığının da o kadar kalın olduğu söylenir.İlk dinozorların geneli etçil hayvanlardı. Fakat daha sonra otçul dinozorlar ortaya çıkmıştır.

Bir zamanlar çoğu dinozorlar vejateryandı. Küçük ve etçil olan dinozorlar, en zeki dinozorlar olarak bilinirler.İki ayak üzerinde durabilen dinozorlara Bipad adı verilir. En büyük otçul dinozor Argentinasaurus adında bir dinozordu. Bu dinozorun uzunluğu ortalama 30 metre büyüklüğündeydi. En kalın kemiklere sahip olan dinozor Pachycephalosaurus’du.

(Visited 73 times, 1 visits today)