Zamandan Seçmeler

Zaman, fizikte geçmişten günümüze geleceğin ilerlemesi olarak tanımlanmakta olup elle tutamadığımız ve bana göre yaşamımızdaki en önemli hiçliktir. Filmlerde, dizilerde, özellikle bilim kurgu türünde, karşımıza çıkan zaman yolculuğu denilen bir eylem var. Hepimiz bir kez olsun ‘zaman yolculuğu’ olayını duymuşuzdur. Her insanın kendi hayali de olmuştur zaman yolculuğu ile ilgili, kimisi bu konuda eğlenceli hayallere sahip olmuş kimisi ise paradokslar yaratmıştır. Ben ise biraz daha deneyim, bilgi elde etmeye yönelik bir tercihte bulunma kararı aldım. Sizleri tarihteki bazı önemli olayları gezdirmeye zaman yolculuğuna çıkaracağım.

MÖ 3500: TEKERLEĞİN İCADI

Ben her şeyin özüyle var olduğunun ve onunla geliştiğine inanan biriyim, bu yüzden tekerleğin icadı dönemine gidip biraz bilgi edinmek beni ilk yolculuk için tatmin edecektir. O ana ulaştığım vakit somut olarak değil, bir ruh formunda var olacağım. Her şeyi gözlemleyip insanların nasıl ve neyden ilham aldığını incelemek yeterli bir ilk sefer olacaktır.

 

MÖ 3200: YAZININ İCADI

İletişimin hayatımızdaki rolü oldukça fazla ve bunun sebebi ise ‘Yazının İcadı’. Bu olaya şahitlik etmekte aslında iletişime verdiğim değeri arttırabilir ve kaynağa inerek beceriler elde etmemi sağlayabilir.

 

 

1683 – II. VİYANA KUŞATMASI

Hep ilgimi çeken bir olay olmuştur. Bu ana gidip Osmanlı’nın kazanmasını sağlardım ve günümüze kadar olayları incelemek çok eğlenceli olabilirdi. Mesela kuşatma sırasında şansımızın yaver gitmediği durumlarda ince dokunuşlarla olaylara dahil olurdum, hava şartlarını tanrısal bir güçle bizim lehimize çevirirdim veya askerler arasındaki disiplinsizliği düzeltmek için önlemler alırdım.

 

1876 – TELEFONUN İCADI

Telefonun yararlı olup olmadığı hala büyük tartışmalara konu olsa da ben bu yolculuk için kolaylık sağlayan müthiş bir icat olarak değerlendireceğim. Böyle teknolojik bir başyapıtın(dönemine göre) icadını izlemek de gayet keyifli olacaktır ki kısa süreliğine sohbet edebilirim.

 

                Bu bilimsel olaylar dışında biraz da merak ettiğim şeyler açısından geleceğe yönelik yolculuklar da yapmak istiyorum. Yolculuğun hedefi olarak geleceğe giderdim ama spesifik bir tarih belirlemek istemiyorum. Çünkü tarihi rastgele yapıp o yılı gözlem yaparak tahmin etmeye çalışmak istiyorum. Sonuçta her zaman zaman yolculuğu yapılmıyor, biraz eğlenceli hale getirmek lazım.Gelecekte tarihi etkileyecek olayları da incelemek istediğim için o zamanları da ziyaret edebilirdim. Mesela önce eski dönemlerde yaşamı inceleyip sonra ileri tarihlere gidip aradaki farkı yorumlamak güzel olabilirdi.

Yani genel olarak benim tercihim zaman yolculuğunu merak giderme amaçlı kullanmaktan yana olur. Eğlenerek harika bir şey deniyorum aynı zamanda merak gideriyorum bana kalırsa fazlasıyla kazançlı bir durum.

(Visited 20 times, 1 visits today)