Zamanı Durduramazsın Ki

Her yerde rengarenk ışıklar ve buram buram tarçın kokan dükkanlar , eğer çok fazla mutlu sonla biten ve her zaman için aşkın kazandığı bu tamamen yalan filmlerden yeterince izlediyseniz yılbaşı denilince de muhtemelen aklınızda da bu görüntüler canlanmıştır.  Ancak belki de büyük bir çoğunluğumuz daha ilk görüşten bunun tamamen saçmalıklarla dolu bir fikirden ibaret olduğuna düşünmüştür. Siz hangi tarafı seçersiniz bilmem ama açıkçası yılbaşı benim için çok sıradan görünen ancak derin anlamlar ifade eden bir sembol doğruyu söylemek gerekirse. Aynı bir yarışın başlangıç çizgisi gibi.

Yeni yıl insanın yeni bir sayfa açması için de karar vermesi için de harika bir zaman dilimidir baktığınızda. Tabii ki karar vermek derken de her senenin başında verilen şöyle kilo vereceğim , böyle çok mutlu olacağım gibi şeyler asla değil bunlar. Kast ettiğim şey bir insanın kendini gerçekten geliştirmek için yapabilecekleri. Örnek vermem gerekirse bu benim her yıl yaptığım bir şeydir. Önünüze bir kağıt ve de bir kalem alın o yıl içinde yapmak istediğiniz, sizi geliştirecek ve aynı zamanda da mutlu edip yılın sonunda geriye baktığınızda bu sembolün anlamını hala yitirmediğini düşündürecek bir liste hazırlayın kendinize. Ancak şunu sakın unutmayın ki kesin, kararlı mantıklı ve de ulaşılabilir hedeflere sahip olun. Yine aynı şekilde geriye baktığınız zaman kendinize şunu söyleyebilin : İyi ki yapmışım.

Diğer bir yandan ise yılbaşı içimde bir karamsarlık hissiyatı yaratmıyor da değil. Yılbaşının bana anımsattığı en etkili şeylerden bir diğeri de insanların zamanı durduramayacağı sanırım. Yani  bu sonsuza kadar durmadan ilerleyen zaman içerisinde değerinin ne olduğunu görmek için belli aralıklarla hayat duvarına birkaç çentik atabilmek adına “yıl” kavramını uydurduğumuzu ve tüm bunları korktuğumuz için yaptığımızı da açıkça ortaya koyan bir durumdur bu. Ama bana kalırsa elimizde olmayan nedenlerden dolayı kendimizi bu denli yıpratıp üzmek yapacağımız en büyük hata ve duyacağımız pişmanlıklardan başlıca bir tanesi olur.

Demem o ki, yeni yıl her ne kadar sadece yeni başlangıçlar bembeyaz sayfalar anlamına gelmese de önemli olan şey onu kendimize bir işaret veya sembol olarak almamız ve de onu en iyi şekilde fırsata çevirmemizdir. Aksi takdirde arkamıza baktığımızda elimizde kalan tek şeyin bir yığın çentik dolusu duvar ve de bomboş geçen ve durdurma düğmesi olmayan bir “keşke” yığını görmemiz kaçınılmaz olacaktır.

2020 ile ilgili görsel sonucu"

(Visited 24 times, 1 visits today)