ZARAR VERMEZSEK ZARAR DA GÖRMEYİZ

Merhaba arkadaşlar ben 5-A sınıfından Hazal. Sizlere bu yazımda havanların türleri, davranışları ve insanlara olan yaklaşımları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Hayvanların da kendi içlerinde bir çok türünün olduğunu fark ettim. Mesela çita, kaplan, aslan bir çeşit kedi türüdür. Kurt, sırtlan ise köpek türüdür. Hayvanların bazıları yaşadığı yere göre vahşi, bazıları ise evcil hayvanlardır. Evcil hayvan denince ilk aklıma köpek, kedi ve kuş geliyor. Vahşi hayvan denince ise aklıma kurt, ayı, aslan geliyor. Bazı vahşi hayvanlara küçüklüğünden bakarsak, onlarında eğitilebileceği yönünde belgeseller, haberler izleme imkanı bulmuştum. Vahşi hayvan denince insanlarda “bize kesin saldırır” düşüncesi oluşuyor. Aslında bu bence yanlış çünkü vahşi hayvanlar aç olmadığı, zarar görmedikleri hatta onların kendi güvenli alanlarına müdahale etmediğimiz sürece sürece bize saldırma ihtimalleri çok azdır. Vahşi bir hayvan görürsek elimize taş almak, sopa almak yerine onla mümkün olduğunca göz teması kurmadan, ani hareketler yapmadan sakin ve yavaşça bulunduğu alandan uzaklaşırsak ondan kaçma ihtimalimiz daha yüksek olur.

Kısaca özetlemem gerekirse hayvanlarında bizlerden çok farkı yoktur. Onlar da kendi alanlarında kendilerine saygı duyulmasını ailelerine zarar gelmemesini ister, yabancı bir canlı gördüklerinde ona mesafeli durur,  sezgileriyle karşı tarafı çözmeye çalışır. Yıllardır birlikte yaşadığımız dostlarımızla umarım barış ve sevgi içinde yaşamaya devam ederiz.

(Visited 8 times, 1 visits today)