Zararlı Alışkanlıklar

SİGARA VE ZARARLARI

sigara-birakma-1Sigara insan sağlığı için zararlıdır ve bağımlılık yapar. Sigarada bağımlılık yapan nikotin adlı maddedir. Tütünden yapılan sigaranın içinde 4000 zararlı madde vardır. Karbondioksit, naftalin, bütan, aseton, arsenik, kadmiyum, tiner, nikotin ve boya sigaranın içinde bulunan bu zararlı maddelerin bazılarıdır. Sigara içenler havanın oksijeninden yeterince yararlanamazlar. Çabuk yorulurlar kasları güçsüzdür.Bacak damarlarında tıkanmalar olur. Sporda başarılı olmazlar. Sigara içen annelerin bebekleri düşük kilolu doğar. Ciltleri zamanla mat, cansız ve sağlıksız bir görünüm alır. Aile bütçesine ve ülke ekonomisine zarar verir. Sigara en çok solunum yoluna zarar verir.Sigara içenlerde dudak, dil, gırtlak, akciğer kanserleri daha çok görülür. Bronşit, astım ve nefes darlığı gibi hastalıklara neden olur. Sigara sindirim bozukluklarına ve ağız kokusuna yol açar. Bağışıklık sistemi zayıfladığı için nezle ve grip gibi hastalıklara daha sık yakalanırlar. Kalp, damar hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin çoğunun nedeni sigaradır. El ve ayak damarlarının tıkanması sonucu kangren oluşur.

Sigaranın kişisel sağlığa zararları yanında çevreye verdiği zararlar da çok fazladır. Sigara, dumanı ile havayı kirletir. Kül ve izmaritler çevreyi kirletir. Ev ve orman yangınlarına sebep olur. Eğer sigara içilen bir ortamda bulunuyorsanız PASİF İÇİCİ konumuna düşersiniz. Pasif içiciler sigara içenler gibi sigaranın tüm zararlarından etkilenirler. Bu durumdan en çok bebekler ve çocuklar zarar görür.

ALKOL VE ZARARLARI

Karaciğer alkolün zararlı etkilerini yok etmeye çalışır. Alkol kan yoluyla beyni etkiler. Düşünme ve karar verme yeteneğini bozar. Aşırı alkol karaciğeri bozarak siroz hastalığına yol açar, pankreas hastalığına sebep olur. Vücudu güçsüz düşürür. Unutkanlık ve erken bunamaya neden olur. Sigara ile kullanımı ülsere sebep olabilir. Aile düzenini bozar. İşteki başarıyı düşürür. Ruh sağlığını etkileyerek suç işlemeye varan kötü sonuçlara neden olur. Sürücüler alkollüyken trafik kazalarına neden olup hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verirler.

ZARARLI MADDELERDEN UZAK DURALIM, SAĞLIKLI OLALIM!

Sigara ve alkolden uzak durmalıyız. Pasif içici olmamak için kapalı ortamda sigara içenleri uyarmalıyız. Dengeli beslenmeli ve spor yapmalıyız.

 

(Visited 383 times, 1 visits today)