Zehirli Bitkiler

Bitkiler olmadan yaşayamayız bu bir gerçek. Çok masum gözükürler ve bize zararları yoktur. Değil mi?

Bu noktada yanılıyoruz aslında. Çünkü bazı bitkiler var ki bu bitkiler göründükleri kadar masum değiller. Güzel kokmalarına, tatlı olmalarına aldanmayın. Hadi o bitkilere bir göz atalım!

KATİL GÖZLÜ BİTKİ

 

İsminin nereden geldiğini eminim anlamışsınızdır. Eğer anlamadıysanız bitkinin adı üzerindeki siyah noktanın bir gözü andırmasından gelmektedir.

Doğu ve Kuzey Amerika’da yetişen bu bitkinin her kısmı zehirlidir. En zehirli tarafı ise meyveleridir. Meyvelerinin tatlı olması nedeniyle bazı çocuk ölümlerine sebep olmuştur. Kalp kasları üzerinde ani olarak yatıştırıcı etkisi gösteren toksin içeren meyveler hızlı bir ölüme sebep olabilirler.

 

ABRUS

Ağaçların ve çalıların etrafında dolanan ince yapılı ve uzun ömürlü bir sarmaşık türü olan  bu bitki genellikle Endonezya’da yetişir ve boncuk olarak kullanılır. Bitkinin zehrinden küçücük bir miktar bile yetişkin bir insanı öldürebilecek güce sahiptir. Tohumları boncuk yapmak için kullanılan alete dokunduğu için ölen insanlar vardır.**

 

HİNT YAĞI

Kırmızı yapraklarıyla güzel bir görüntüsü vardır. Ancak sakın güzelliğine kanmayın! Dekoratif amacıyla kullanılan bu bilginin kesinlikle evde bulundurulmasını yanlış buluyorum. Özellikle küçük çocukların bulunduğu evlerde bulunması oldukça tehlikeli.

Eğer işlenmez ve içinde bulunan madde ayrıştırılmaz ise tek bir tohumu bile insanı 2 – 3 günde öldürmeye yeter. Boğazda yanma, mide bulantısı ardından sindirim sistemi mahvolur. Zehirlendikten sonra geri dönüşü imkansızdır. Bu zehre en dayanıklı canlılar köpek ya da ördek gibi hayvanlardır.***

 

AT KESTANESİ

Türkiye de parklarda bol bol görülen, özellikle Ankara’da sıklıkla kullanılan bu iri ağaç, eski dönemlerde karnı ağrıyan atlara yedirildiği için bu isme sahip olmuştur. Mor ve beyaz renkli çiçekleri bulunan at kestanesinin tehlikeli olduğu ne yazık ki ülkemizde bilinmemektedir.

Meyvelerinin yenilmesi kas zayıflığı hatta felce kadar giden zehirlenmelere yol açabilir. Ateş yükselmesi zehirlenme belirtilerinden biridir. ****

 

ÇOBAN PÜSKÜLÜ

Çoğumuzun yılbaşı süslemelerinde gördüğümüz bu bitki aslında zehirlidir! Diğer zehirli bitkiler kadar olmasa da, çok yenildiğinde tehlikeli bir bitkidir. Çok tüketilmesi ateş ve mide bulantısı gibi zehirlenme belirtileri gösterir.

 

MELEK BORULARI

Sarkık ve ters dönmüş çiçeklere benzeyen bu güzel görünümlü bitki Melek boruları olarak adlandırılmaktadır. , Güney Amerika’da yetişen bitkinin tamamı zehirlidir. Ne kadar toksin barındırdığını belirleyebilmek imkansızdır. Bu nedenle yüksek dozdan dolayı birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Zehir gücü bitkiden bitkiye değişir. Eğer ilk defa gördüğünüz bir bitki varsa ona dikkatli yaklaşmanızı, bir meyvesi varsa yemeden önce araştırmanızı tavsiye ederim. Araştırma yapmadan hangi bitkilerin zararlı, hangi bitkilerin yararlı olduğunu bilemezsiniz. Kısacası çevrenizde bulunan her şeyin güzelliğine aldanmayın!

Kaynaklar

*  http://tarim.com.tr/Foto-Galeri/1050/Icerik/2/Olumcul-Zehirli-5-Bitki.aspx

** http://www.mailce.com/dunyanin-en-olumcul-5-bitkisi.html

*** http://www.guncelmakaleler.com/olumcul-10-tehlikeli-bitki/

**** http://www.sabah.com.tr/yasam/2012/04/22/sus-bitkilerindeki-zehire-dikkat

(Visited 462 times, 1 visits today)