ZEKA MI? EMEK Mİ?

Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar “Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum” dedi. Bu açıklama sizce doğru mu?

Zekanın gelişmesi için çok çalışmak gerekir ve çok çalışınca da insan o konuda başarılı olur. İnsan ne kadar zeki olursa olsun eğer çalışmazsa başarılı olamaz, o iş için emek vermesi gerekir.

Ancak herkes eşit düzeyde çalışarak aynı sonuçlara ulaşamayabilir. Çünkü insanların farklı şeylere yetenekleri vardır ve insan yetenekli olduğu bir konuda, çaba sarf eden bir diğer kişiden daha iyi olabilir. Örneğin yıllarca emek verip fizik çalışan herkes sonunda Einstein gibi olabilir mi?

Aynı şekilde insan ne kadar zeki olursa olsun eğer hiçbir konuda çaba sarf etmezse, emek vermezse hiçbir yere ulaşamaz. Ama çok çalışan kişi çalıştığı konuda başlangıçtakinden çok daha ileriye gider.

Yani zeka önemli olsa da çalışmadan hiçbir yere varamayız. Bu nedenle Aziz Sancar “bizi ayıran emektir” demiş ama bu zeka önemsiz demek değildir.

(Visited 212 times, 1 visits today)