Zekana mı güveniyorsun Kaslarına mı?

Sizce hayatta çok güçlü olmak mı yoksa çok zeki olmak mı sizi daha üstün yapar? Ya da karşılaştığınız sorunları bedensel gücünüzle mi yoksa zekanıza(zihinsel güç) dayanarak mı çözersiniz? Peki ya size ikisininde eşit olduğunu söylesem bana inanır mıydınız, bence hayır.

  Fiziksel Güç Nedir?

– “Toplumsal olarak erkeğe yüklenmiş,üstün görülen, kadınların erkeklere göre geride kalmasına yapılan açıklamalarda en üst sıralarda bulunan, erkeklerin sahip olmaktan gurur ve onur duydukları özellik.”

-“Fizikte hareket sağlayan kuvvete «güç» denir.”

gibi birçok tanımı var. Peki ya zihinsel güç.

 

İlgili resim

 

 Zihinsel Güç Nedir?

– “Zihinsel güç, şanslı kişilere verilmiş doğuştan gelen bir kalite değil, seçim ve disiplindir.”

 

zihinsel güç nedir ile ilgili görsel sonucu

Zihinsel güç için verilebilecek en mantıklı ve doğru tanım bu olabilirdi. Asıl sorum ise zihinsel güç ile bedensel güç eşit midir? İş hayatında bunun eşit olmadığını söyleyebilirim.Hem pozisyon anlamında hemde ekonomik anlamda zihinsel gücün üstte tutulduğunu söyleyebilirim. İş hayatında insanlar bu açıdan “Beyaz Yaka “ve “Mavi Yaka” olarak ikiye ayrılıyor.

Mavi Yaka

Mavi Yaka bedensel gücüyle maaş veya süreli ücret karşılığı çalışan işçilerden oluşuyor. Mavi yakalılar el gücüne dayanan işlerde çalışıyor. Mal veya hizmet üretimi yapan bir işletmede, arazide, sahada veya üretim tezgahı başında birebir emek veren ve zihin gücüne oranla daha fazla beden gücüne dayalı işlerde çalışan mavi yaka, maaş dışında parça başına, saatlik  ile de ücretlendirilebiliyorlar.

 

1

 

 

 Beyaz Yaka

Beyaz Yaka bedensel değil daha çok zihinsel gücüyle, masa başı çalışır. Memurdan yönetici pozisyonuna kadar geniş bir grup bu kapsamı içinde yer alıyor. El emeğine dayanmayan işlerde çalışan beyaz yaka daha çok idari ve araştırma geliştirme işlerinde faaliyet gösteriyor. Bu grup teknolojiyi de ağırlıklı olarak kullanıyor. Beyaz yaka için üretim planlama, mühendislik, üretim yönetimi, kalite yönetim ve kontrol, laboratuvar, bakım onarım, depolama, pazarlama ve satış başta olmak üzere pek çok farklı pozisyondan bahsedilebilir.

 

İş yaşamında eşit olmayan zihin ve beden gücünün normal hayatta da eşit olmadığını düşünüyorum. Her zaman zihinsel gücün bedensel güçten üstün olduğunu düşünmüşümdür ki iş hayatında olan bu ayrımsa beni haklı çıkarıyor.

https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/is-yasamina-giris-nedir-bu-beyaz-ve-mavi-yaka-dedikleri/

(Visited 39 times, 1 visits today)