Zekanın Yapayı Olur Mu?

Ortaya atılan “gelecek robotların elinde olacak” düşüncesini tam olarak katılmamama rağmen mantıklı gelmiyor değil. Bu konuda insanlar ikiye ayrılmış durumda kimisi yapay zekanın iyi kimisi ise kötü olduğunu savunuyor. Ben yapay zekanın tehlikeli ve kötü olduğunu savunanlardanım.

Yapay zeka kimi alanlarda çok faydalı iken biz insanlara bir çok da zararı var. Örneğin yapay zekaya sahip robotlar üretilmeye devam ederse iş yerlerindeki çalışanların hatta patronların bile yerlerini alabilirler. Ki bu durum Avrupadaki bazı market ve iş yerlerinde robot olmasa bile makineler aracılığıyla bir çok insanı işinden etmiş durumda. Bunun yanında yapay zekayla ve makinelerle bir tıkta her şey elinizin altında gibi şeyler de düşünülebilir. Bana kalırsa bu düşünce tamamen yanlış ve mantıksızdır. Çünkü her şeyi oturduğu yerden bir tıkta yapan insanlar tembelleşecek ve hiç bir şey yapamayacak hale gelecekler  bazı kişilerin ortaya attığı gibi yapay zekanın ve robotların çok ileri safalarda gerçekleştirebileceği saldırılarda da tembelliğimize yenik düşüp yapay zekanın bize açtığı savaşa yine bir tıkla müdehale etmeye çalışacağız.  İş konusu bir kenara kimi bilim adamları yapay zekanın bir süre sonra kendi iradesini kazanacağını hatta ve hatta kendi dillerini bile oluşturabileceklerini söylüyor.

Bence yapay zeka ve robotlar dünyaya daha çok zarar vermeden ya da hazır hiçbir şey olmamışken bu durum değerlendirilmeli ve bu gibi projeler çok daha kontrollü bir şeklide yapılmalı.

yapay zeka, ile ilgili görsel sonucu

(Visited 83 times, 1 visits today)