Zihin Okumak

Bilim adamları beyni okuyabilen ve düşünceleri sese çevirebilen bir cihaz geliştirdiler. Araştırmayı California Üniversitesi’nde yürüten ekip, teknolojinin heyecan verici olduğunu söylüyor. Teknolojinin insanlık için önemli bir gelişme olacağını söyleyen uzmanlar, hastanın rızası olmadan kötü amaçlarla kullanılabileceğini de sözlerine ekledi. Zihin okumanın pek çok suç vakasını da ortaya çıkarabileceği inkar edilemez. Sistemin 30 ila 50 yıl süreceği tahmin edilmektedir.

Diğer insanların ne düşündüğünü, ne söylediğini ve ne yaptığını anlamak insanlar için her zaman önemli olmuştur. İnsanoğlu sosyal bir ortamda yaşamını sürdürebilmek için diğer insanların yüz ifadelerini, davranışlarını ve bakışlarını doğru bir şekilde analiz edebilmeli ve diğer insanların düşüncelerini tahmin edebilmelidir. Bugün, bu analizleri sosyal bağlamımıza uygun hale getirmemiz ve ilişkilerimizi sürdürmemiz gerekiyor. Bunun için bir yeteneğimiz var.

1983 yılında yaptıkları çalışmada 3-9 yaş arası çocuklara çeşitli resimler gösterildi. Bu fotoğraflarda odadaki kişi bir şey saklıyor ve o kişi odada yokken başkaları gelip eşyanın yerini değiştiriyor. Örneğin, bir kişi odadaki bir sepete bir top koyacak ve daha sonra başka bir kişi sepetten topu alıp odadaki bir kutuya bırakacaktır. Resim gösterildikten sonra çocuklara birinci kişi odaya döndüğünde topu nerede bulacakları sorulmuştur. Bu durumda çocuklar, odaya döndüklerinde ilk kişinin sepete bakacağını tahmin etmelidir. 3-4 yaşlarında bu tahmini doğru yapma oranı çok düşüktür. 4 yaşından büyük çocukların, artan yaş nedeniyle daha yüksek oranda doğru tahmin yapabildikleri gözlemlenmiştir. Başka bir deyişle, çocukların 4 yaşından sonra başkalarının düşüncelerini tahmin etme yeteneğini geliştirdiği bilinmektedir.

Birlikte ele alındığında, düşünceyi konuşmaya çeviren cihazların toplum üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Olumlu etkilerinin yanı sıra birçok olumsuz etkisi de bulunmaktadır. Dünya barışı sarsılacak ve ilişkiler tamamen dürüst hale gelecek. Yalancılık kavramı ortadan kalktıkça avukatlık gibi meslekler de ortadan kalkacaktır. Yalan söyleme kavramı ortadan kalktıkça, insanlar laf kalabalığı yapmamak için daha az konuşur veya konuyu değiştirmeye çalışır. Yani bu cihazın kullanımına dikkat etmezsek veya seri üretime geçip herkese bir tane verirsek toplumumuz 30-50 yıl sonra şimdiki halinden çok farklı olabilir çünkü birçok olumsuz etkiyi beraberinde getirir.

(Visited 3 times, 1 visits today)