Zihnimizi Rahatlatmak İçin Ne Yapmalıyız?

Psikoloji kelimesinin temeli Yunancadan gelmektedir. ‘’Psykhe’’ ruh, ‘’logos’’ ise bilgi anlamına gelmektedir. Psikolojinin anlamına sözlükten baktığımızda da insanın ruhunu ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalı olarak yazmakta. İnsan ruhu ve zihni sağlıklı olduğunda bedeni de sağlıklı olur. İnsanın ruhunun sağlıklı olması, zihnini gereksiz, onu yoran düşüncelerle doldurmadığı zaman mümkün olabilir. Kendimizi iyi, mutlu, huzurlu hissetmek için de kendimizi rahatlatmamız gerekmektedir. Peki kendimizi nasıl rahatlatırız? Bu konu hakkında birkaç maddeden bahsetmek istiyorum.

1 – Kendinize hedefler koyabilirsiniz. Hedef koyduktan sonra o hedefe ulaşabilmek için mücadele edeceksinizdir. Örneğin büyük bir hedefiniz varsa o hedefe ulaşmak bir anda mümkün olmayacaktır ve bu da sizi demoralize edecektir. Onun yerine büyük hedefe ulaşmak için de o hedefe giden küçük hedefler belirleyin.  Her bir küçük hedefi geçtiğinizde motivasyonunuzu arttıracaktır. Bu da zihinsel anlamada güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır. Tabii ki her zaman başarılı olmayabilirsiniz ama asla vazgeçmeyin ve tekrar tekrar deneyin.

2- Kendinizi kandırmayın ve dürüst olun. Çoğu insan bir olay karşısında kendisini rahatlatmak adına kendisini kandırarak, ufak yalanlar söylerler. Bunu her ne kadar kendimizi rahat hissetmek amacıyla söylediğimizi düşünsekte aslında bu daha çok zihnimizi yorar. Ama eğer yaşadığımız olayı kabullenip onu çözmek için uğraşırsak onlardan kaçmamış oluruz ve belki de gelecekte bu olayın getireceği daha büyük sonuçları ortadan kaldırmış oluruz.

3- Önyargılı davranmayın ve herkesle iyi iletişim kurmaya çalışın. İnsanlara ve onların davranışlarına karşı hep nefret duymak ya da onları küçümsemek insanı daha çok yoracaktır. Bunun yerine onların davranışlarını dikkate almayın size eğer geçmişte bir kötülük yaptılarsa da unutmaya çalışın ve geleceğe odaklanın.

4- Uyku düzeni oluşturun ve fiziksel açıdan kendinizi güçlendirin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güçlü bir beden, zihninizi de güçlendirir. Güzel bir uyku düzeninizin olması sabahları kalkarken zinde olmanıza yardımcı olacaktır. Bunun sonrasında da gününüzü güzel bir sporla devam ettirebilirsin. Vücudunuzu da bu şekilde uyandırmış olacaksınız. Bunun yanında gün içerisinde de ne yediğinize dikkat edin ve bol bol su tüketin.

5- Pozitif düşünün. Bu zaten iyi hissetmek adına bütün herkesin size önerisidir.  Ama bunu hayata geçirirseniz gerçekten size fayda sağladığını göreceksiniz. Yaşadığınız olayı kötü bile olsa bunun belki de az da olsa iyi bir yanı olduğu fikrinden uzaklaşmayın. Her ne kadar çok bardağın dolu tarafına bakacak olursanız zihninizi de o kadar rahatlatmış olacaksınız.

6- Herhangi bir değişim karşısında rahat hissedin. Kendinizin farklı yönlerini keşfedin ve onlara yönelmeye çalışın. Bu kendinizi daha özgüvenli hissetmenize yardımcı olacaktır.

7- Her şeye evet demek zorunda değilsiniz. Biri size bir şey teklif ettiyse ve her ne kadar o şeyi yapmak istemesiniz de onu kırmamak adına kabul etmek size daha çok zarar verecektir. Kimisine bencilce gelebilir ama kendi mutluluğunuz herkesin mutluluğundan daha önemlidir.

(Visited 45 times, 1 visits today)