Zincirleri Kopartmak

“Alışkanlıkların zincirleri önce duyulamayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olur.” Diye açıklamış alışkanlıklarımızdan kopmanın ne kadar zor olduğunu Warren Buffett. Alışkanlık, bir duruma belirli bir süre sonrasında onu rutin haline getirme ve alışma durumudur. Alışkanlıklarımız bizleri aynı olayları sürekli yapmaya yönlendiren bazen kötü bazen ise hayatımız için olumlu olabilecek durumlardır. Alışkanlıkları dayanılmaz kılan onlardan kopamamak, ayrılamamaktır. Alışkanlıklarımızın bizi örümcek ağı misali içine çektiği görülmekte. Alışkanlıklar bir süre sonra insanın iç dünyasını sinsi bir şekilde ele geçirmeye başlar. Bu bilgilerden de anlaşıldığı üzere Warren Buffet çok haklı bir yorum ileri sürmüştür.

Öncelikle bir insan hayal edelim yabancı , zararlı , maddeler kullanan. O yabancı maddeler artık o kişi için bırakması imkansız gibi görünen ve aynı zamanda hayatını karartmakta olan zararlı bir alışkanlıktır. Yabancı maddelere ‘bir kereden de bir şey olmaz ama’ diyerek tekrar tekrar kullanıp en sonunda hayatımızı karartabiliriz. Bu durumda da alışkanlıkların zincirleri kendini artık iş işten geçtikten sonra göstermeye başlar. Aynı Warren Buffett’in da cümlesinde değindiği gibi. Peki iyi alışkanlıklarımızı düşünecek olursak yine de olası durum böyle midir?

Örnek olarak kitap okuma eylemini düşünecek olursak bu olumlu yönde bir alışkanlıktır. Düzenli diş fırçalama, sorumlulukları düzenli ve zamanında yerine getirme, çoğu zaman herkese gülümseyip insanlara iyi davranma, çoğu olaya olumlu yönden bakma, sağlıklı beslenme ve yeni şeyler öğrenmeyi sevme gibi basit ama çoğu insanda olması gereken pek çok olumlu yönde alışkanlık vardır. Bu alışkanlıkları düşünecek olursak, mesela sabah kahvaltısı yapmayan bir kişiyi hayal edecek olursak bir zaman sonra sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanırsa kahvaltı yapmadan geçirdiği günler kendini kötü hissedecektir ya da kahvaltı yapmadığı bir gün bile olmayacaktır artık. Bu demek oluyor ki olumlu ya da olumsuz fark etmeden bütün alışkanlıklarımıza nasıl bağlandığımızı anlayamadan, kavrayamadan kendimizi onlara bağımlı hale getiririz. Zaman geçtikçe de bu zincirleri koparmak daha güç bir hal alır.

 

Demek oluyor ki, bir şeye bağlanmadan önce iyi düşünülmeli ve dikkatli davranmalıyız. Alışkanlıklarımızdan kopmak zor bir durumdur. Çoğu düşünür alışkanlıklardan kopmanın ne kadar zor olduğunu fazlasıyla belirtmiştir. Buna Warren Buffett’dan farklı olarak; “Alışkanlık bir halata benzer, her gün bir lifi örer ve sonunda onu koparamayacak kadar güçlü yaparız.” Diyerek başka bir yorumda bulunmuştur farklı bir düşünür. Ben her yönden bu düşüncelere katılıyorum.

(Visited 1 times, 1 visits today)