Zirveye Doğru

Zorluklar insanların yapacakları işi engelleyen, herkesin siniri bozan sadece bir kelime midir? Neden hayatta zorluklar var? Neden bu zorlukları aşmak için çok fazla çaba harcamak gerekiyor? Bunlar gibi basit gözüken ama cevapları o kadar da basit olmayan bazı soruların cevaplarını bulmak kolay değil. Ancak bazı cevaplar aramak da bulmak kadar zor değil. Doğru şekilde ve doğru yoldan izlerlersek cevapları bulmak için önümüzdeki bazı engeller de kalkacaktır.

Zorluklar bizleri bir işi yapmamız için güçlendiren hırslandıran şeylerdir. Zorluklar olmazsa dünyadaki herkes tembel birisine dönüşebilir. Çünkü eğer bir işi hiç çaba sarf etmeden yaparsanız hayatın bir anlamı da kalmaz. Zorluklar bizleri güçlendirdiği gibi hayata tutunmamızı da sağlar. Hepimizin hayatında karşına çıkan ve çıkacak bir sürü zorluk var. Ancak bu zorlukları aşmayı reddedersek hayatta iyi şeyler başaramayacağız gibi fazla mutlu da olamayız.

“El Capitan,” Yosemite Ulusal Park’ında bulunan yekpare granitten bir kaya formasyonudur. Yaklaşık 914 metre yüksekliğinde olan bu duvar, dağcılar için inanılmaz bir şanstır. Ancak bir dağcı var ki sadece çıplak ellerini kullanarak El Capitan’a tırmanan dünyadaki ilk ve şimdilik tek kişi. O kişin adı Alex Honnold. Bu kişi bütün dünyada yapılması imkânsız gibi görünen şeyleri, nasıl yapmamız gerektiğini gösteren, izlememiz yolun ve aşmamız gereken bütün zorlukların aslında imkânsız olmadığını bizlere kanıtlamış benim gözümde, dünyadaki sıralı öncülerdendir. Alex Honnold’ın bir sözü var ki okuyan herkesin tüylerini ürpertecek derece gerçeği yansıtan bir söz. Söylediği söz ise tam olarak şöyle: “Herkes mutlu ve rahat olabilir. Ama mutlu ve rahat olduğu için dünyada iyi bir şey yapılamaz. Mutlu ve rahat olduğu için dünyada iyi bir şey başaran kimse yoktur.

İşte ben de bu örneği bir videodan esinlenerek buraya aktardım. Çünkü dediğim gibi, benim gözümde, dünyadaki sıralı öncülerden kendisi. Bizler de başka kişilerin hayattaki tecrübelerini kullanarak hayatımızdaki zorluklarımızı en aza indirebiliriz. Ancak diğer insanlar ve onların tecrübeleri, bizi işin sonuna kadar götürmeye yetmez. Kendimiz eğer bir işi yapmayı gerçekten istersek önümüzdeki zorluklarda yavaş yavaş gözümüzde küçülecek. Dünyada yapılması zor olan pek çok şey var. Bu zor olan şeyleri başarmak isteyen bir kişin izleyeceği yolu çok iyi planlaması gerekir. Dünyada yaşamış ve yaşan pek çok insanın başarı öykülerini okuyup onlardan pek çok şey öğrenebiliriz. Ama kendimize düşen şeyleri de göz ardı edemeyiz. Yani zorluklar aslında insana güç veren şeylerdir. Eğer bir ağacın en tepesine tırmanacaksanız karşına gelecek engellere tutunarak ilerleyin.  Çünkü çok zor bir engeli aştığınız zaman, zirvedeki mutluluk rüzgârının yüzünüze vurduğunu hissedeceksiniz.             

(Visited 16 times, 1 visits today)