Zirveye Ulaşmak Emek İster

  Günümüzde bir düşünce almış başını gidiyor. Şu an bu düşüncenin ne olduğunu merak ettiğinizi hisseder gibiyim. İnsanların zekanın başarıyı getirdiğini düşünmesinden bahsediyorum. Eminim ki şu anda aramızda bu metini okurken yukarıda bahsettiğim gibi düşünenlerde vardır. Bu düşünce tarzı tabi ki yanlış demiyorum yalnızca eksik olduğunu düşünüyorum ve saygı çerçevesini aşmayan her düşünceye saygı duyduğum gibi bu düşünceye de saygı duyuyorum. Yalnızca ben her başarının altında bir emek yattığını yani çalışarak o başarı elde edildiğini düşüyorum.    

     Neden mi?  Çünkü şu an bu hayatta çalışıp da karşılığını bir hiç olarak alan biri görmedim. Siz böyle bir kişiyle karşılaştınız mı? Eğer karşılaştıysanız bile emeğinin karşılığını alacağınız gün gelmemiş olabilir ya da yeteri kadar çalışmamış olabilirsiniz. Gerçi yeteri kadar çalışmasanız bile ne kadar çalıştıysanız o kadar karşılığını alırsınız. Ne ekersen onu biçersin mantığı. Bu duruma örnek verecek olursak son sınıf bir lise öğrencisinin üzerinden verebiliriz. Öğrenci yüksek puanlı bir üniversite istiyor, lakin o üniversiteyi kazanacak kadar iyi çalışmamış diyelim. Ve istediği üniversiteni puanını alamadı ama gene de çalıştığı için her ne kadar istediği okula gidemese de ondan biraz daha düşük puanlı okula gider. Demek istediğim ne kadar çalışırsanız karşılığını o kadar alırsınız. Kısaca insan en sonunda çalışmasının karşılığını alır er ya da geç, az ya da çok fark etmez her şey ne kadar ve nasıl çalışmaya bağlıdır. Şimdi diyeceksiniz ki burada hiç mi zekanın önemi yok, kimisi bir okumada veya dinlemede anlıyor kimisi üç okuma veya dinlemede bunun az ya da fazla çalışmayla alakası yok. Aslında doğru söylüyorsun burada zekanın da önemini atlamamalıyız. Lakin zekâ tek başına yetmez o zekayı iyi kullanmazsanız veya sıklıkla pratik yapmazsanız bu zekâ körelir ve işe yaramaz hale gelir işte bu zaman geldiğinde çalışan kendini öne çıkarır bunun sonucunda da siz geride kalırsınız. Bu durumu bir atasözüyle özetleyebilirim: İşleyen demir ışıldar. Yani çalışmanın elinden hiçbir şey kaçmaz çok zeki de olsanız bile çalışmayan kaybeder ve geriye düşer. Ben burada başarısıyla birçok ödül almış Aziz Sancar’ın bir sözünü söylemek istiyorum: “Çoğu insan zekaya inanır. Ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum” demiş.  

 

       Sonuç olarak yukarıda da bahsettiğim gibi her şey çalışmaya bağlıdır. Bu metinimle umarım sizde azda olsa bir çalışma isteği oluşturabilmişimdir. Çalışmak bizim elimizde kendi geleceğimizi çalışarak belirleyeceğiz, lütfen bu metni dikkate alalım. 

(Visited 2 times, 1 visits today)