Zor Gibi

Bildiğimiz üzere süper kahramanlar sadece gerçekçiliğini yitirmiş hikayelerde var. Ama hiç düşündünüzmü gerçekte olsa nasıl ve hangi güçlere sahip olurdu? Senin gerçek dünyada kahraman olduğunu düşünsene her şey elinin altında, masum insanları koruyabiliyorsun süper olmaz mıydı? Benim küçüklüğümden beri en sevdiğim süper kahraman Batman oldu çünkü çok acayip bir havası vardı ama Batman ilk piyasaya çıktığında “süper kahraman” olup olmadığı konusunda spekülasyonlar çıkmıştı. Hatırlayalım, tanım olarak süper kahramanlar, normal insanlarda olmayan güçlere sahip olan karakterlerdi. Fakat Batman’in hiçbir süper gücü yoktu. Bu yüzden aslında bir “süper kahraman” değildi. 40lı yıllarda, yani etiketlerin ve tanımların çok önemli olduğu bir zamanda, Batman’ın süper Kahraman olup olmadığı büyük bir sorundu. O yüzden Batman ve onun gibi süper gücü olmayan kahramanlar bir süre “Gizemli adamlar” olarak daha sonra da “Kostümlü Suç avcıları” ya da “pelerinli savaşçı” olarak anıldılar. Zamanla etiketler önemsizleşince ve silinmeye başlayınca, hepsi genel olarak süper kahramanlar adı altında toplandılar. Süper kahraman hikâyelerine baktığımızda çoğunlukla diyalektik bir örüntünün hâkim olduğunu görürüz. Süper kahramanın karşısında onun antitezi olan ve kendisi de olağanüstü güçlere sahip bir kötü vardır. Kötü kahraman dünyayı ele geçirmenin peşindedir ve bu uğurda seçtiği yöntemin bir önemi yoktur. İyi kahramanımız ise sadece dünyayı korumakla kalmaz, aynı zamanda antiteziyle yaptığı mücadelenin sonucunu olduğu kadar yöntemini de önemser. Normal insanlara zarar gelmesini engellemek en az bu savaşı kazanmak kadar önemlidir onun için. Zira karşımızda mimetik anlamda bir tür Mesih figürü vardır.

Açıksası ben süper kahraman olsam ikna yeteneğim olsun isterdim bu şekilde hem daha gerçekçi hem de istediğim şeyleri yapabilceğim bir güç olurdu. Bu özelliği kesinlikle ailem üzerinde daha çok kullanırdım daha sonra okulda.. Herkes isterdi böyle bi güç bence neden olmasın? Ailemden dışarı çıkmak için izinler alır öğretmenlerime derste oyun oynamak için ikna ederdim harika bir şey. Böyle bir güce sahipseniz kimsenin bilmemesi lazım yoksa ne anlamı kalıcak, hatta sizin bile bilmediğiniz bi özelliğiniz vardır belki. Her dediğinizin kabul edildiği zamanlar olur ya, başka bir şey istesem olurmuş dediğiniz.

Benim hikayemde bol bol gezme ve olay olurdu. Alternatif gerçeklikleri görebilmek. uygulaması bakımından çok işe yarar şeyler sunmasa da beni en çok cezbeden, en çok meraklandıran şeyleri görmüş olurdum. Kendi kendime düşüncelere daldığım zaman orada öyle değil de böyle yapsaydım nolurdu diye hep merak ederim. Üstelik cesaretimi toplayabilirsem bende spiderman gibi mahallemi koruyacak can dostu bir super kahraman olablirim hatta ben ondanda iyi olurum şehri korurum çünkü ben batmanim. Param sahesinde kendimi daha da geliştiririm ve gittikce güçlenirim. Bu yükselme ve araşırmayla birlikte dünyayı benimle koruyabilecek yardımcı kahramnlar bile yetiştirebilirim. Bu sayede bütün şehir huzurlu ve güvende olur. Kötülük gün geçtikce azalır insallar daha iyi anlaşmaya başlar, virüs gibi yayılır iyilik.

(Visited 9 times, 1 visits today)