Zor Seçim

Tıbbın özündeki asıl amaç insan hayatını kurtarmaya dayanır.Doktor veya  doktor adaylarının öğrenim süreci de dahil olmak üzere hizmet ettikleri iki temel madde vardır.Bunlar birincisi az önce de söylemiş olduğum gibi insan hayatını kurtarmaktır. İkinci olarak ise insan hayatının konforunu sağlık bakımından sağlamak veya arttırmaktır.

Şimdi ise size biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Ben Türkiye’nin İstanbul ilinde yaşayan ve yaklaşık yirmi yıldır kendimi  bu mesleğe yani doktorluğa adamış biriyim.Bugüne kadar bir çok tıbbi vaka ile karşı karşıya bulunmuş ve yine birçok vakanın  üstesinden gelmiş ve bu sayede de yaşadığım ülkede oldukça tanınan ve sevilen bir doktorum.

Sizlerin de bildiği üzere günümüzde ki bütün kanser tiplerine tedavi bulunamadığı gibi her benzer tipteki kanser türüne yakalanmış insanlara da aynı tür ilaç tedavisi veya benzer bir  türdeki tedavi uygulandığı zaman bir grup hastanın hayatı kurtulmuş olsa da diğer hastaların bu ilaç tedavisinden sonuç alamamış olması kanserin kesin bir çözümü bulunamadığının kanıtıdır. Konuya neden bu kadar hızlı girdiğimi soracak olursanız ise bundan yaklaşık bir hafta önce aldığım kanserle ilgili bir teklifi sonuçlandırma sürecimi  sizlerle  paylaşma isteğimdir.

Geçen hafta Amerika’nın en başarılı hastanelerinden biri olan MASSACHUSETTS GENERAL HOSPITAL hastanesinden bana  teklif bildiren bir yazı geldi.Teklifte yakın zamanda başlatılacak olan araştırmadan, kansere kesin çözüm bulmak adına başlatılacak bir çalışmadan  bahsediliyordu. Yazının ilerisinde beni de bu araştırmaya dahil etmek istediklerini bildiren cümleler vardı. Aynı zamanda yazı içerisinde bana burada sunulan bütün olanakları orada da sağlayacaklarına dair birkaç madde de eklenmişti. Bu maddeler iyi hoş ama bir insanın başka bir ülkede hayatını yeniden kurması ne kadar kolay olabilir ki.Çevresini, sevdiği birçok insanı bırakıp gitmesi bana küçüklüğümden beri oldukça acı verici ve korkutucu gelmiştir.Bir diğer endişem ise poliklinik veya ameliyat günlerimi özler miyim düşüncesinden kaynaklanıyor. Bunların yanı sıra  eğer bu araştırma  pozitif bir şekilde sonuçlanır ise sadece sınırlı sayıda insana ulaşmaktansa bütün dünya için bir şey yapmış olmak bana göre bir doktorun mesleki hayatı boyunca  tadabileceği en büyük zevk olacağından yana tereddütüm yok . Ve tabii ki benim için de eşsiz bir mutluluk olacaktır.

Bu araştırmanın ne kadar süreceğine  dair net bir fikrimin olmaması ile birlikte yine yazıda yıllarca süreceğine dair bir bilgilendirme var. Açıkçası bu çalışmanın pozitif sonuçlanacağına dair umutluyum. çünkü çalışmanın gerçekleşeceği hastanenin olanakları dünyanın başka hiçbir yerinde sağlanamaz. Sonuç olarak daha bir ay kadar daha vaktim var ve bazı şeyler kafamda oturmadı yani kafam biraz karışık ama şu an ki düşüncem bu teklife karşı pozitif bakmaktan yana ve kabul etmeyi düşünüyorum.

(Visited 36 times, 1 visits today)