Zorluğun Arkasındaki Başarı

Zorluk kelimesinin anlamı, sıkıntı veya güçlükle yapılma durumu, zor olma ve zahmet demektir. Peki sizce Gasson’nın “İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir.’’ sözüne katılıyor musunuz?

Bütün insanlar yaşamlarında bir takım zorluklar ile karşı karşıya kalırlar. Bu zorluklar insanın gözünü ilk açtığı andan itibaren başlar ve bu zorluklarla mücadele etmeyi öğrenir. İnsan bazen kazanabilir bazen kaybedebilir. Bu durum hiçbir zaman kolay olmayacaktır. Fakat mühim olan şey ise insanın bu durumlar karşısında ayakta, dik bir şekilde kalması ve asla pes etmemesidir. Bu durumlar kimi zaman ders verici olur ki bu sayede olası durumlar karşısında hazırlıklı olur ve çok iyi bir şekilde altından kalkabilir kimi zamanda da gülünç olaylar olabilir. Ne kadar çok zorluk ile mücadele ederse insan o kadar çok zorlukların üstesinden gelme yeteneğine sahip olur. Bundan dolayı da insan önüne çıkan zorluklara baş eğmek yerine onlarla başa çıkmayı öğrenir. Zorluk insanın güçlenmesini sağlar ve insan zorda kalmadıkça bunları öğrenemez. Bunlara örnek vermek gerekirse; üniversite sınavına girdiniz fakat istediğiniz bölümü tutturamadınız. Sizde istediğiniz mesleği okuyabilmek için asla pes etmediniz ve emek verip, çalışarak bir sonraki sene tekrara sınava girdiniz ve kazandınız. Bu sayede de gelecekte mutlu ve kariyer sahibi birisi oldunuz. Yani zorluklar karşısında yılmadan savaşırsak, onca zorlu geçen bu yol bizi daha çok güçlendirir ve bir süre sonra ona alışırız. Yani artık Tibet atasözündeki gibi bir kere alıştıktan sonra zorluklar bir daha zor gelmemeye başlar.  Bu durum için Paulo Coelho ‘’Ok ancak geri çekilerek atılır. Hayat sizi zorluklarla geri çekiyorsa, sizi daha büyük bir şeye fırlatacağı içindir. Nişan almaya devam edin.’’ demiştir. 

Bende bu görüşe katılıyorum. Çünkü insan hiçbir şeyi kolay bir şekilde elde edemez ya da başaramaz. Karşılaştığı zorlu durumlar karşısında tecrübe edinir ve mücadele etmeyi öğrenir. Bu durumda  daha fazla güce sahip olur, daha çok göğüs gerer ve  her zorluk ile başa çıkmayı öğrenir. Aynı zamanda da kendine olan öz güveni gelişir. Zorluklar insanın daha iyi yerlere gelmesini sağlar. Buna kendi hayatımdan örnek vermek gerekirse; ablam büyük zorluk ve çabalar ile okulunu bitirmeye çalıştı ve bunun sonucunda şu an yurt dışında çok iyi standartlara sahip bir yerde çalışıyor. Kısacası zorluklar hayatımızın her alanında olacaktır. Biz bu zorluklara karşı mücadele edersek elinde sonunda başarıya muhakkak ulaşırız.

(Visited 21 times, 1 visits today)