Zorluklar

 

İnsan, hayatında çeşitli zorluklarla karşılaşır. İnsanların bu zorluklarla karşılaşması acaba yararlı mıdır? Zorluklarla karşılaşmak insanı güçlendirir mi? Hayatı zorluklarla karşılaşmadan yaşayabilir miyiz? Daha bunlar gibi birçok soru akla gelebilir. Şimdi bu soruları tartışma zamanı.

Öncelikle insanın, hayatını zorluklarla karşılaşmadan geçirebilme olasılığı çok düşüktür. Birinin o insanı gizlice koruması gerekmektedir bunun için. Neden gizlice peki? Bunun cevabı çok basittir. Hayatında zorluklarla karşılaşmayan insanın ve hayatında zorluklarla karşılaşmaması için onu koruyan insanın birbirlerini tanıdıklarını düşünelim. Yani zorluklarla karşılaşmayan insan, onu birinin koruduğunu bilsin ve koruyan kişinin yakını olsun. Eğer koruyan kişi ölürse zorluğun ta kendisi burada ortaya çıkar. Koruyan kişinin ölümü, korunan kişi için çok büyük problem yaratır. Hem hayatında artık onu koruyan biri kalmayacak, hem de bir yakınını kaybetmiş olacak. Bunlar büyük zorluklardır. Eğer birbirlerini tanımasalardı koruyan kişi ölünce başkası onun yerine geçip korumaya devam edebilirdi. Bu olaydan da korunan kişinin haberi olmazdı ve böyle bir zorlukla karşılaşmazdı. İşte bu sebepten dolayı burada gizlilik önemlidir.

Şimdi gelelim asıl önemli olan duruma. Zorluklarla karşılaşmak insanlar için yararlı mıdır? Ben bu sorunun cevabını basit bir örnekle açıklamak isterim. İki tane insan olduğunu düşünelim. İkisi de karanlıktan korksun. Fakat biri karanlık korkusunu yenmeye çalışsın. Diğeri ise bu korkuyla yüzleşmesin. Karanlık korkusunu yenmeye çalışan kişinin karanlık korkusunu yendiğini düşünelim. Diğeri ise birilerinden yardım alarak karanlık korkusuyla yüzleşmemeye devam etsin. Bir gün elektriklerin kesildiğini düşünelim. İkisi de bir odada yalnızlar. Karanlık korkusunu yenen kişi korkmaz fakat diğeri korkar. Yani bu zorluğu yaşamak, karanlık korkusunu yenen kişi için yararlı olmuştur. Diğer kişi ise bu zorluğu o an yaşamak zorunda kalmıştır. Tam da hazırlıksız yakalandığı bir anda. Bu zorluğu vaktinde yaşayıp korkusunu yenseydi onun için daha iyi olacaktı. Daha az korkacaktı. Bu örnek basit bir örnekti. Buradan anlayabiliriz ki zorluklar insanlar için yararlıdır.

Bahsettiğim örneklerden zorlukların insan hayatı için önemli olduğunu görebiliriz. Hayatımızda daha bunlar gibi birçok zorluk vardır. Benim verdiğim örnekler karmaşık olmayan ve anlaması kolay olan örneklerdi. Hayatımızda karşılaşacağımız zorluklar bu kadar basit değildir tabiki. Önemli olan zorlukların insanlara yararı olmasıdır, zorlukların insanları güçlendirmesidir ve zorlukların insanları şekillendirebilmesidir. Gasson’un dediği gibi “İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir.” Ben bu görüşe kesinlikle katılıyorum.

(Visited 20 times, 1 visits today)