Pitbullar

Pitbulların köken olarak Bulldog cinsinden geldiği söylenmektedir.  Bull ve Terrier ırkından da oluşabilen bir köpek türüdür. Bana göre köpeklerin kralı pitbullardır.  Vücutları çok dayanıklıdır. Erkekleri 45-60 cm, dişileri ise 38-48 cm yüksekliğine kadar ulaşır. Ağırlıkları 14-32 kg arasındadır. Çok güçlü kas ve çene yapısına sahiptirler.  Çeneleri kas gücü sayesinde 1-2 ton ağırlık basabilmektedir. Kısa kuyrukludurlar parlak tüyleri vardır. 19.yüzyıl`da İngiltere`nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edildiler. Amerika birleşik devletleri`ne getirilen bu cins burada daha güçlü hale gelmesini sağlayan Amerikalı yetiştiriciler tarafından mükemmelleştirildi.

Pitbull cinsi köpekler  oldukça güçlü yapısıyla dikkat çeken bir ırktır. Pitbull özellikleri ve genel karakteri nasıldır? Bunları merak ediyorsanız hemen konumuza göz gezdirmelisiniz. Kurnaz bir gülüş biçimle beraber kendine çok fazla güvenen bir  hali vardır. Bu duruşu kimi insan için korkutucu olabilmektedir işte o duruş aslında korkunç görünmüyor.

Saldırganlık konusunda eğitim verilmemesi gerekir. Çünkü bu köpekler özellikle diğer köpekler ve hayvanlara karşı oldukça saldırgan bir durumdadır. Çoğu zaman komik bir hali vardır ve diğer köpeklerin aksine aşırı bir sadıklık vardır. Yetişkin kişilerle ve çocuklarla çoğu zaman arası iyi olsa da dikkat edilmesi gerekir. Sahibine ve ona ait her şeyi koruma duygusu fazla gelişmiştir. Cesurdur ve aynı zamanda çok dayanıklı bir köpektir. Düşmanlarını rahatlıkla parçalayabilir. İnatçı ve dikine giden yapıya sahiptir. Diğer köpeklere ve kedilere karşı hiç tahammülü yoktur. İyi anlaşması çok nadir görülür. Onlarla oyun oynamak pitbullar için mutluluk verici bir olaydır. Aile haricindeki bir çocuk ya da başka bir hayvanla yalnız bırakılmamalıdır.

Pitbullar genelde dövüş köpeği olarak kullanılır. Genelde hayvanların boyun kısmına saldırırlar. Çok iyi bir eğitimle bir bekçi ya da aile köpeği olabilirler . Ülkemizde beslenmesi yasaktır.

Pitbullar özellikleri açısından bahçeli bir evde yaşamalıdır. Soğuk iklimi pek sevmezler. Düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyarlar. Tasmasız olarak gezdirilmeleri sakıncalıdır. Bakımları tüyleri kısa olduğu için kolaydır ve bir fırça yardımı ile düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Köpek saldırılarında ne yapılmalı? önce elinizi cebinize koyun bu köpeğe açık hedeftir göz temasına girmeyin bu köpeğe tehdittir ve ona arkanızı dönüp yavaş yavaş yürüyerek oradan uzaklaşın. Belli olmaz hayvanları ne kadar çok sevsek de bazen tehlikeli olabiliyorlar.Önlem almak onları da incitmeden korunmamıza yardımcı olabilir.

(Visited 340 times, 1 visits today)