Geleceğim – My Future – Мое будущее

Şu an 11 yaşındayım. Hayatım ve geleceğim ile ilgili olarak fikir sahibi olmaya başlıyorum. Fikir sahibi olmaya başladıkça da geleceğimin nasıl şekilleneceği konusunda da hem çok kaygılıyım hem de çok umutluyum.

Neden?

Çünkü ülkem ve insanlık zor bir dönem geçiriyor. Doğal yaşam, kötü ekonomi, terör, şiddet, sevgisizlik, çaresizlik, hukuksuzluk v.b. gibi sayabileceğim birçok neden var ve bunların sonucu da geleceğim hakkında KARAMSARLIK oluyor.

Ancak bütün bu olumsuzlukları saymışken yapmam gereken umutsuzluğa kapılarak daha iyi bir gelecek için yapmam gerekenleri yapmamak değil. MÜCADELE ETMEK olacak.


Biraz da geleceğim için sabretmeyi ve beklemeyi öğrenmeliyim. İstediğim bir şey için bekleyebilmek, kendimi kontrol edebilmek geleceğim için en önemli kişilik gelişimim olacak galiba.


Hayatımız düne göre bugün artık daha hızlı. Bu duruma ayak uydurmam ve GELECEĞİM için çok gayret göstermeliyim.

Ayrıca GELECEĞİM için özgüvenimi de geliştirmeliyim. Yoksa bugün okulumda yaşadığım arkadaş edinememe ve yalnız kalma sorunumu çözemeyeceğim. Ayaklarımın üzerinde durmayı öğrenmeliyim.


Hayır demeyi öğrenmeliyim. İyi, düşünceli, nazik olmak çok temel erdemlerdir ama sorgulamadan itaat etmek ve her koşulda uyumlu olmak bunlardan farklıdır.


Bütün sevdiklerime ilgi göstermeyi, sevgi ve saygı duymayı öğrenmeliyim ki, istediğim iyiliklerle dolu Dünyam yaşanabilir olsun.

Babama Gelecek ile ilgili bir güzel söz veya şiir söylemesini istedim. Oda bana Nazım Hikmetin bir şiirini söyledi.

Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan Bu memleket bizim!

Bilekler kan içinde, dişler kenetli ayaklar çıplak Ve ipek bir halıya benzeyen toprak Bu cehennem, bu cennet bizim!

Kapansın el kapıları bir daha açılmasın yok edin insanın insana kulluğunu Bu davet bizim!

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşçesine Bu hasret bizim!

Ne güzelde söylemiş Nazım Hikmet dedim Babama.

Geleceğim için çok şey öğrenmem gerekiyor. Belki bunlar biz çocuklar için ağır gelebilir ama bunları güzel bir Dünyada yaşamak için hepimizin geleceği için yapmamız gerekiyor.

Yazımın başında da dediğim gibi GELECEĞİM için kaygılıyım ama bir yandan da UMUTLUYUM.

(Visited 71 times, 1 visits today)