Bir Kahramanın Yattığı Yer: Anıtkabir

Atatürk’ün yattığı yerdir Anıtkabir. Fakat Atatürk bizim kalbimizde yaşıyor. Çünkü o bizim için savaştı. Ve bizi savaştan kurtardı.  Atatürk olmasaydı bütün savaşları kaybederdik. Ankabir’de Atamız, ilk cumhurbaşkanımız ve büyük önderimiz yatmakta bu nedenle Anıtkabir’e giderken saygı içerisinde olmalıyız ve bu saygıyı bütün Anıtkabir’i gezerken sürdürmeliyiz. Anıtkabir’de Atatürk’ün eşyaları yer bulmakta, özelikle de kitapları.

Kurtuluş Savaşı’nın kahramanının mezarı olan Anıtkabir, Ankara’da Anıttepe’de bulunmaktadır. Anıtkabir hem Atamızın mezarı, hem de bir müzedir. Buradaki müzede kurtuluş savaşının kahramanlarının İstiklal Madalyaları vardır. Müzede savaşların heykellerle ve seslerle canlandırıldığı bölümler de bulunmaktadır ve bu bölümler birçok insanın dikkatini çekmektedir. Atatürk’ün arabalarının da bulunduğu ve Anıtkabir’i anlatan bir videonun oynatıldığı küçük bir sinema salonu vardır. Belki de en önemlilerinden biri de aslanlı yoldur. Aslanlı yol Anıtkabir’e gitmeden önce geçilen bir yoldur. Anıtkabir’de sadece Atatürk’ün değil eski Başbakan İsmet İnönü’nün de mezarı bulunmaktadır.

Atatürk’ün savaşları nasıl kazandığı da bu müzelerde anlatılmaktadır. Bu nedenle Anıtkabir insanlar için de çok önemli bir tarih yuvasıdır. Atatürk’ün köpeği vardı ama benim yok, çünkü babam köpek almak istemiyor. Fakat, Atatürk’ün köpeği olduğu bence için bizim de olmalı. Anıtkabirin müzesinin sonunda da hediyelik eşyalar satılıyor ve hepsi çok güzel, oraya uğradığınızda satın alabilirsiniz.

(Visited 210 times, 1 visits today)