Disneyland Paris

Disneyland, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles’ta çizgifilm yapımcısı Walt Disney tarafından 17 Temmuz 1955’te kurulmuş bir eğlence parkıdır.

Disneyland, Walt Disney’in kahramanlarını canlandıran ortamı ile hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çeken bir eğlence alanıdır. En ünlü Walt Disney kahramanları Miki Fare, Gufi, Donald Duck, Pamuk Prenses ve Pluto’dur.

Amerika Birleşik Devletlerinden yer alan Disneyland’dan sonra en ünlü Disneyland, Paris’te bulunan Eurodisney yani Disneyland Paris’tir.
1991’de Eurodisney adıyla açılan bu park, iki ana bölümden oluşmaktadır. DISNEYLAND PARK adındaki birinci kısım Walt Disney’in çizgi film karakterlerinin canlandırıldığı bölümdür. WALT DISNEY STUDIOS adındaki ikinci park da daha çok dev roller coaster’lar gibi baş döndürücü ve kalp atışlarınızı arttıran heyecanlı aktivitelerin gerçekleştirildiği bölümdür.

Disneyland’a gelince, istasyondan çıkıp sağa döndüğünüzde dev eğlence parkı karşınıza çıkar. İlk olarak güvenlik kontrolünün bulunduğu genel kapıdan geçtikten sonra Disneyland Park’a girmek için sağa, Walt Disney Studios’a gitmek içinse sola dönmeniz gerekir.

Walt Disney’in masal ve çizgi film karakterlerinin vücut bulmuş halini yeryüzünde yaşama şansına sahip olacağınız Disneyland Park aslında Eurodisney projesinin birinci aşamasıdır. Yani ilk önce bu park inşa edilmiştir.
19. yüzyıl Amerikan kasabaları görünümündeki “Main Street” bölümü gerçekten hayal alemi gibidir.

İki tarafında eski Amerikan kasabalarında olduğu gibi ahşap ve süslü binalarla dolu bu cadde, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarla dolu bir yoldur.
Parkın girişinden alacağınız harita ile ilginizi çeken aktivitelere katılmak için kendinize bir rota çizmeniz mümkündür.

“Indiana Jones”, dönen çay fincanları “Mad Hatter’s Tea Cups” veya Peri Masalı Ülkesi gezebilirsiniz. Kanoya binip bir şatonun içinde suyun akış yönünde dolaşmak son derece eğlencelidir.

 

Parkın çevresini dolaşan trene binerek çevreyi güzelce gezersiniz.

Disneyland Paris’in ikinci bölümü Walt Disney Studios’dur. Burada aktivitelerin çoğu kapalı yapıların içinde olduğundan çoğu zaman içeride ne olup bittiğini anlayamazsınız.

 

Meydandaki kamelyada kendinize güzel bir yer bulup geçit törenini de isleyebilirsiniz. Main Street denen yerdeki geçit töreninde Disney karakterleri kortej halinde ilerlerler. Sağlı sollu dizilmiş insanlar, özellikle de çocuklar hayran hayran geçen Disney karakterlerini seyrederler. Sanki bir masalın içindeymiş gibi danslar, müzikler, şarkılar ve önünüzden geçen masal arabaları…

Referanslar : http://www.pariste.net/2014/06/eurodisney-ya-da-disneyland-paris.html

(Visited 81 times, 1 visits today)