Değişen Sistem

Liseye Geçiş Sınavı
Biliyorsunuz ki liseye geçiş sınavında değişikler gerçekleşti. Peki, değiştiyse yeni sınav sistemi nasıl olacak diye düşünüyorsunuzdur eminim. Ama her nasıl olursa olsun her halükarda yine bir sınav sistemi olacak .
Bu sene gerçekleşecek TEOG sınavı yaklaşık bir buçuk ay önce kaldırıldı ve biz şu anda ne yapacağımız ya da nasıl bir türde sınava olacağımızı bilmemek  bizi tedirgin etmeye başladı bununla birlikte bu sınav açık uçlu mu yoksa test mi olacak diye de tedirginiz. Çünkü açık uçlu sınavda çoktan seçmeli  şansın yok  eğer test olursa bizim için daha kolay olacak diye düşünülüyor. Benim düşüncem ise sınavın test olması. Herkesin dediği gibi gerçekten açık uçlu olursa herkesin cevapları doğru kontrol edilebilecek mi? Test olursa optik okuma sayesinde yanlış okuma ihtimali daha da azalacak. Hem  sınav başarısı da her öğrenci için çok önemli. Aslında bence açık uçlu da olmalı.Bu sayede öğrenciler daha çok çalışır. Benim diğer düşüncem ise her öğrencinin yeteneğine göre değerlendirmesi.
Kısacası şunu söylemek isterim ki sınav hem açık uçlu hem de test olmalı ve öğrencilerin yetenekleri sınavda değerlendirilmeli.

(Visited 92 times, 1 visits today)