Acaba Zor mu?

Bazı insanlar için mutlu olmak zordur ama bunu aklından geçen fikirlerle ve düşüncelerle mutlu olmayı başaran insanlar vardır. Aslında her insan için bir mutluluk tarifi vardır ama benim düşüncem insanlara mutluluk piyango gibi çıkar bu, ben bazen bu piyango bana çıkmamış gibi hissediyorum.

Hani aslında insanların bir çok tarifi var dedim ya;  hadi bu tariflere örnek verelim.

”İnsanlara sadece piyangoda çıkabilir.” : Ben bazen okul dışında kendime zaman ayırıp bunları düşündüğümde yanlış bir düşünce gibi geliyor. Sonuçta kaderimizi biz belirlemiyoruz ki.

”Mutlu olmak için sadece ilham kaynağı yani mutluluk kaynağı gerekir.’: ‘Bence de böyle; çünkü  mutluluk kaynağı olmayınca mutluluk neye yarar? Mutluluk kaynağı annen olsun baban olsun yeni dünyaya gelecek kardeşin olsun, duygularını paylaşıp danışıp öğüt alabileceğin iyi kalpli öğretmenin olsun, can yoldaşın sırdaşın canın arkadaşın olsun, insan dertlerini paylaşınca azalır ve rahatlaması bile insan için önemli bir mutluluktur.

”İnsanlar paylaşınca da mutlu olabilir ” : Bunun için yorumum ise bence de böyle ama bunu anlatıp derdini paylaşıp ona sırrını vereceğin insan ise cok az. Bu insanları bulabilmek için ise çok çaba sarf etmek gerekir mesela yanlış bir sırdaş bulup ona sırrını verip sonradan seni bırakıp gitmesi çok üzücü bir şey. Ben bu duyguya arkandan bıçaklamakla aynı şey gibi düşünüyorum.

Bazı insanların ise şöyle bir tarifleri var ”Hiç kimse umurumda değil ben hayatımı yaşayacağım” diyenlerde var aslında insan böyle bayağı bir mutlu olabiliyor ama bunu çok abartırsak ve kalbimizin sesini sadece dinlersek sonunda çok kötü uçurumlar olabiliyor. Ben hayatımda asla kalbimin sesini dinlemem her zaman her şeyi mantık üzerine konuşur ve öyle düşünürüm çünkü kalbimin sesini dinleyince derslerden uzaklaşacağımı biliyorum bu yüzden her şeyi mantık üzerine düşünüyorum. Bazı insanlar nasıl hayatını mantık üzerine kurabiliyorsun diyorlar ama ben hayatın mantık üzerine kurulmasını anneden ve dedemden öğrendim. Ben küçükken hep dedemden öğütler alırdım.

Tarifler var birde çoğunlukla herkesin bir kaç kere de olsa düşündüğü mutluluğu  yazacağım.

Kendinizi bulutların üzerinde gibi hissedin. Ve içinizden geçirin ”BEN MUTLUYUM” böyle denilmesi ve düşünülmesi insanı bir nebzede olsa rahatlatıyor.

Biri size kızığında siz ne yaparsınız ? Mesela ben hep kendimi bilgi havuzuna atarım . Şimdi bunu anlayamamış olabilirsiniz. Yani o andan sonra hangi ödevi yapacağımı, hangi testi çözeceğimi düşünüyor olsam da, aklımda hep kızdırdığım kişi kalır.

Mutluluk adına bunlar benim fikirle.Ya sizinkiler???

(Visited 65 times, 1 visits today)