Adının Önünde DR Varsa

Belki de dünyanın en istenen  ama olması çok zor bir meslek varsa sanırım oda doktor olmaktır. Benim ailemde çok doktor var. Başta annem, kuzenlerim ve büyük teyzem. Hepsi konularında çok iyiler. Benim için doktorluk biraz farklı o yüzden, çünkü hastalar biz ailelerden daha önemli ve önde gelir herzaman. Zamanla anladım ki ;doktorlar için bu bir meslek değil. Sadece çalışma yerinde yapılan bir iş hiç değil. Hayatın hepsi.Örneğin; gece gündüz telefonla da olsa hasta arıyabilir, hastehaneye gitmek gerekebilir. Aileniz, çocuğunuz ,anneniz için bile olsa her zaman doktorluk önde gelir.

Doktor olunca ders çalışmak hiç bizmez.Zaten  doktor olmak  için gitmeniz gereken fakülteyi  kazanmak için çok çalışkan olanız gerekiyor. Sonrada okulda aynı şekilde çok çalışmalısınız. Çünkü bu başka birinin hayatıyla ilgili, ne kadar çok bilirseniz o kadar yararlı olursunuz hastalarınıza. Okulu bitirseniz bile ki anladığım bu hiç kolay değil, sonra başka sınavlara girmeniz  gerekiyor.Sonramı?Bitmiyor.Hep tekrar etmek, yeni şeyler araştırmak  ve öğrenmek zorundasınız.

Doktor olmak için okula ilk gittiğiniz günden ölene kadar ş unu bilmeniz gerekiyor. ’Hastalık yoktur, hasta vardır’ ’Buda demek oluyor ki her hasta başka bir macera

.Doktor sizi unutsa bile siz doktoru unutmuyorsunuz hatta dinlediğim kadarıyla’’çocuğunun yaşını bilmez ama doktora gittiği tarihi saatine kadar bilir’ ’Bundan da anlaşılacağı gibi doktor hasta ilişkisi çok farklı bir şey.

Yaşamımız boyunca çeşitli nedenlerle doktora gideriz.Ama hep bir şikayetimiz için gideriz. Doktorlar bunu bilir ve her kapıdan girene ona göre davranırlar. İyileşirsek doktor kahraman olur.Ama iyileşemezsek o doktor kötüdür  bizim için sanırım. Biz iyileşemeyiz ama doktor ne hisseder acaba bizi iyileştiremiyince.Ben ailemden biliyorum çok üzülüyorlar. Gerçekten. Bir de hastalarını  kaybedince kendi yakını gibi üzülüyorlar.Ama sonra yeni bir hasta geliyor bu sefer onun iyiliği için tekrar başlıyor her şey. Ama   kaybettikleri hastalarını hiç unutmuyorlar.

Ben en çok şu lafı seviyorum.

Kimse doktorsuz kalmasın ama kimsenin doktora ihtiyacı olmasın.

(Visited 83 times, 1 visits today)