Akıllı Oğlanım Benim

Merhaba arkadaşlar! Bu seferki blog yazım yine hayvanlarla ilgili. Bu sefer ise Hedwig’den bahsedeceğim.

HEDWİG
SPEEDİ

Hedwig çok akıllıdır, zekidir, heyecanlıdır ve çoğu şeyleri merak eder. Benim iki tane evcil hayvanım var.Biri Speedi biri ise Hedwig. Speedi bir gonzales, o dişi ve artık baya yaşlandı. Tırnağı uzadı ve burnu ve poposu bazen kanıyor. Hatta 1 yaşına bile girmiştir. Gonzalesler 1 yaşında ise o zaman insanlar 40 yaşında oluyor. Ama insanın seksen yaşında ölümüne bakarak yaptım. Yani siz insan ömrünü uzatıp farklı bulabilirsiniz. Ortalama olarak yaptım ben. Neyse Speedi sağlıklı biri. Onu iyi besliyorum bence. Sizi daha fazla meraka bırakmak istemiyorum. Hedwig bir kuş. Bir erkek kuş. Onu 22.04.2017 tarihinde aldık. Aslında bu tatlı kuş ağabeyimin olacaktı. Ama o hiç ilgilenmediği için kuş benim oldu. Onunla oynuyordum ismini öğretmeye çalışıyordum kuş benim olmadan önce. Ve kuş kendi isimine yani Hedwig isimine alıştı. Bana geçtikten sonra ismini değiştirmek istemedim çünkü Hedwig deyince bakıyor. Birkaç günde bana alıştı. Buna çok mutlu oldum. Birkeresinde; küçük bir fincan gibi bir şey var onun üstüne kondu. Ona aç hadi bunu aç deyince ilk başta düşünüyor.sonra gagasıyla açmaya çalışıyor. Bir süre sonra açmayı başarıyor. Ama sonra fincanın paslı bir şey olduğunu gördüm. Bu yüzden onu ordan kaldırdım. Çünkü kuşlar gagalarken dilleriyle de yalayabiliyorlar. Bu onlar açısından faydalı değil. Çünkü paslı demiri yalamak onları hastalandırabiliyor. Sizin eğer kuşunuz varsa demir eşyaları kaldırmanızı öneriyorum çünkü bir süre sonra paslanbiliyorlar.

Kuşunuzun Sağlığı için Önermediğim oyuncaklar:

Zil:

Kuşlar zmuhabbet kuşu zili ile ilgili görsel sonucuili çok severler onunla oynarlar ama onlar için zararlıdır. Cünkü bir süre sonra paslanıyorlar ve paslanınca kuşlar bunu dili ile yalayabilir. Bu da farklı hastalıklara yol açabilir. Yani kısacası kuşunuza demirli oyuncaklardan ve demirli eşyalardan uzak tutun.

Ayna:

muhabbet kuşu aynası ile ilgili görsel sonucu

muhabbet kuşu aynası ile ilgili görsel sonucu

Özellikle kuşunuza aynağı hiç önermiyorum. Çünkü muhabbet kuşlarının en sevdikleri oyuncaklardan biridir. Özellikle erkek muhabbet kuşları, aynadaki yansımasını gördüğünde tüylerini kabartıp şarkılar söylemeye başlar. Yalnız beslenen muhabbet kuşlarının eğer aynalı bir oyuncağı varsa, o oyuncağa eşi gibi bağlanabilir. Ayndaki yansımasına gerçek bir kuş gibi ilgi gösterebilir. Hatta birbirlerine kur yaparken kullandıkları yöntemleri kullanabilir. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı kusmaktır. Kuşunuz aynadaki yansımasına yem kusmaya başlayabilir. Eğer ayna karşısında öterken bir an sesi kesilip, gagasını açarak, kafasını geriye ve aşşağı çekip sallıyor ve sonrasında gagasında yem taneleri görünüyorsa, kuşunuz aynadaki yansımasına kusuyor demektir.Muhabbet kuşları eşlerine veya yavrularına yem kustuklarında gagaları vasıtasıyla birbirlerine bağlanırlar ve kusma işlemini bu şekilde rahat gerçekleştirirler. Ancak aynadaki yansımasına kusan bir kuş, karşısındaki ile temas kuramayacağı için rahat kusamayacak ve kendisini zorlayacaktır. Bu zorlanma sonrasında ise yemek borusunda ve gırtlağında tahriş oluşma ihtimali yüksektir.Muhabbet kuşlarına hem fiziksel hemde psikolojik olarak zarar veren aynalı oyuncaklar kullanmamanızı öneriyorum.

Mesela benim de kuşum erkek ve onu serbest bıraktığımızda hep lambaya gidiyor. Lambamız ise aynalı olduğundan gittiğini düşünüyorum. Bu yüzden onun daha güvenli bir yere çıkartmak için artık onu kapalı bvalkona bırakıyorum.

Bu seferki blog yazım bu kadar. Sonraki blog yazımda görüşmek üzere.

HOŞÇA KALIN

Kaynakça: evcilclub

(Visited 496 times, 1 visits today)