Ali ile Mert

Ali ile Mert
Ali ve Mert diye iki kardeşti. Ali hazineleri çok severdi. Mert ise akıllı bir çocuktu ama korkunç şeyleri çok severdi. Bir gün Mert ve Ali okula giderken Mert bir kâğıt parçası gördü ve aldı. Ali hemen sordu:
– Mert hazine mi buldun? dedi.
Mert :
-Hayır yere düştüm,dedi.
Okula gelince Mert’in dikkati çok dağınıktı ve eve gidince ödevlerini hiç yapamadı. Annesi ve babası bu duruma çok kızmıştı. Mert akşam çok saçma deyip gizlice Ali’nin cebine koydu ve uyudu.

Sabah olduğunda cumartesi günüydü ve Ali çok erken kalkıp herkesi uyandırdı. Ekmek almaya gitti. Yolda yürürken cebinden bir kâğıt parçası düşürdü. Bir adres ve  altında not yazılıydı “bu adrese gel” Ali hemen oraya yöneldi, çünkü belki hazine vardır diye düşündü. İlerlemeye başladı ve geldiğinde gerçekten hazine vardı. Ondan sonra hemen aldı ve çok korkunç bir gölge gördü. Hemen kaçacakken hırsız onu kaçırdı.

Anneleri çok merak etti ve hemen polisi aradı. Polis bütün caddeyi gezdi. En sonunda bir ev gördü. Kapıyı çaldı, açan yoktu .Kapıyı çaldı, yine açan yoktu.10 kere daha çaldı, açan ama yine açan yoktu.En sonunda kapıyı kırdı ve hırsız oğlanı gördü. Hemen hırsızı yakaladı ve çocuğu aldı. Annesine ve babasına verdi. Annesi ve babası teşekkür ettiler ve Ali böyle yerlere bir daha gitmemeye karar verdi.

(Visited 26 times, 1 visits today)