Anadolu Tarihine Yolculuk

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ TARİHİ

Anadolu Medeniyetleri Müzesinde Anadolu arkeolojisine ait eserler yer alır. Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Osmanlı devrinin bu tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. Birçok çağın tarihi eserleri Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bu müzenin açılışına ayrıca katkı da bulunmuştur. Hitit’ten Ankara’ya eserler göndermiştir ayrıca Anadolu Medeniyetleri Müzesi Avrupa’da yılın müzesi unvanını hak edip kazanmıştır.

anadolu medeniyetler müzesi ile ilgili görsel sonucu

Ben, Türk tarihini anlatan müzeleri gezmeye çok meraklıyımdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine olan katkısını ve Türk insanının eserlerini görünce gurur duyuyorum ve mutlu oluyorum.

Bu yaz yaptığım ziyarette Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan çoğu eser bilgileri ilgimi çekti. Daha önce hiç duymadığım eserler hakkında ilginç bilgiler sunulmuş ve gerçekten değişik koleksiyonları görme şansına sahip oldum. Ayrıca, bu müze, Anadolu’nun özetini çok güzel bir biçimde yansıtıyor. Ankara’ya gelip de eğer tarihe merakınız varsa mutlaka gelip görmelisiniz diyorum. Ayrıca bu müzeye gelmeden önce bir kaç ufak araştırma yapmanız sizin için daha verimli olacaktır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, insanlık tarihinin adım adım gelişmesini görebileceğiniz muntazam bir müze.

Açıkçası ben o tarihte öğrenmek, eğlenmek, hayatımı o çağda geçirmek isterdim çünkü çağımızda teknoloji aşırı gelişti ve daha da büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Bir seçim şansım olsaydı, çok fazla teknolojik olan bu dünyada yaşamak istemezdim. Böyle olduğunda insanlar asosyalleşiyor ve hayat çok sıkıcılaşıyor. İnsan ilişkilerimiz sönüyor. Bundan dolayı ben bu çağda yaşamayı değil; tam tersine Türk tarihinin ilginç dönemlerine şahitlik ederek yaşamayı isterdim.

Sonuç olarak bu müzeyi siz tarih sever insanlara çok ama çok tavsiye ediyorum. Mutlaka gelmeniz ve tanık olmanız gerekir bu tarihi eserlere. Müzeyi dolaşırken o çağdaki insanların nasıl yol kat etiğini görüyorsunuz ve bu sizin için verimli oluyor.

anadolu medeniyetler müzesi ile ilgili görsel sonucu

Kaynakça:*http://www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr/*

(Visited 401 times, 1 visits today)