Anime Nedir? Hangi Anime İzlenmelidir?

”Anime Japonya’ya özgü çizim sanatıyla çizilmiş kısa/uzun animasyonlardır. Anime kelimesi İngilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmış halidir. Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır. OAV veya OVA denilen video ,DVD, BR şeklindede piyasaya sürülebilir. Mangalar animeye göre daha abartılı olur. Animeler el çizimi veya bilgisayar yapımı olabilir. Anime konuları çok çeşitlidir-her türü olabilir-. Bu yüzden küçük yaştaki çocuklar için (0-10 yaş) eğlence veya komedi, 0-15 ila 18 yaş için felsefe, bilim kurgu-fantastik, savaş(az şiddet içerikli), okul vb. konular ele alınır. Fakat yetişkinlere (18+) yönelik animelerde psikoloji, savaş, şiddet, cinsellik gibi konular ele alınır. Anime endüstirisi, Studio ghibli, Gainax, Madhouse, Production I.G, Sunrise ve Toei Animation dahil olmak üzere büyük isimlere sahip 430’dan fazla yapım stüdyosundan olusmaktadır. Anime, Japonya’nın yerel film pazarının sadece bir bölümünü oluşturmasına rağmen DVD ve Blu-ray satışlarının çoğunu oluşturmaktadır. Ayrıca, İngilizce dublajlı ve altyazılı programların yükselmesiyle uluslar arası başarı da gördü. 2016 yılı ile animeler , dünyanın animasyonlu şovların %60’ını oluşturmaktadır.” Buraya kadar kullandığım bütün cümlelerin kelimesi kelimesine aynısı ”Anime” yazıp arattığınızda Wikipedia’da çıkan tanımın aynısı. Fakat artık yazının kalanını kendi kelimelerimle yazacağım

Az öncede söylediğim gibi animeler çok çeşitlidir. O kadar fazla ki bazen ben bile anime dünyasında kayboluyorum. bu yüzden size kesinlikle izlemeniz gereken bir anime önerisi yapacağım. Hadi başlayalım:

1- Naruto + Naruto Shippuuden + Boruto Naruto Next Generation                                                                             Serinin odağı olan on iki yıl önce, dokuz kuyruklu şeytan tilki ”Kyubi” (gerçek adı Kurama) Konohagakureye ya da kısaca Konoha köyüne (gizli yaprak köyü) saldırmıştı. Kuyruklarından birini salladığında tsunamiye neden olabilecek kadar güçlü bir şeytandı(gerçi Naruto ile tanışana kadar şeytan sonra şeytancık oluya bence ama neyse) ve dağları dümdüz etmişti. Kaosu arttırdı ve birçok insanı katletti ta ki yaprak köyünün lideri (aynı zamanda Naruto’nun babası) Dördüncü Hokage (Hokage köyü yöneten ve en güçlü yaprak ninjalarına verilen addır. Seçilerek başa gelirler.), yeni doğmuş bir bebeğin (yani oğlu Naruto’nun) içine, kendi hayatını (ve karısı Kushina Uzumaki’nin hayatını) feda ederek, şeytanı mühürleyinceye kadar. Daha öncede belirttiğim gibi bu çocuğun adı Naruto Uzumaki. Dizinin ilerleyen bölümleri Naruto’nun başına gelen olayları anlatıyor (onları yazmayı kalkarsam bu yarına ancak bitire bilirim o yüzden anlatmayacağım).

Naruto Bölüm sayısı (Naruto 1. sezonun ismi): 220 bölüm

Naruto Shippuuden (2. sezon) bölüm sayısı: yaklaşık 335 bölüm

Boruto:Naruto Next Generation bölüm sayısı: 179 bölüm

Ayrıca Naruto dizisinin 11 tane de filmi var isterseniz araştırabilirsiniz.

 

(Visited 146 times, 1 visits today)