ARILAR

Merhaba arkadaşlar. Ben bu yazımda sizlere arıların nasıl bal yaptığını anlatacağım.

Bir çizgi film var. İsmi ”Arı Filmi”. Seyredenleriniz olduysa o çizgi filmde arıların bizim için hatta bütün dünya için ne büyük işler başardığı anlatılıyordu. Ben çok beğenmiştim o çizgi filmi. Bazı insanlar arılardan korkarlar. Ama arılar bizim için çok önemli iş başarıyorlar. Arıların ürettiği bal bizim için büyük sağlık kaynağı. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde hem sağlığımızı korumamıza yardım eder, hem de bir çok hastalığa iyi gelir.

Arıların çiçeklerden aldıkları nektarı bal midesi organında işleyerek bal yaparlar. Bal nektardan elde edilir. Nektar aynı zamanda balın rengini ve kokusunu belirler. Bala çevrilen nektarı arılar kovanlardaki peteklere bırakırlar ve bal mumu ile üzerini kapatırlar. Arılar polenlerle bal yapmaz. Polenler, sadece arıların besinleridir.

Ama sanırım arılar için bal yapmak zor bir iş olmalı. Çünkü bir arı, günde 500 çiçekten nektar alır. 450 gram bal için yaklaşık 17.000 arının, 10.000.000 çiçekten nektar toplaması gerekir.

Bal arılarının iğneleri iç organları ile bağlantılı olduğu için arılar birini soktuğunda sadece iğnesi değil iç organları da zarar görür ve arılar bir süre sonra ölür. Eşek arılarının iğneleri iç organlarına bağlı olmadığından birini soksalar da ölmezler.

Arılar iyi ki varlar.

(Visited 131 times, 1 visits today)