Arjantin

Arjantin Güney Amerika kıtasının güney kesiminde,And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanır. Güney Amerika kıtasında 2., dünya genelinde ise 8. en büyük toprağıdır. Arjantin ismi Latince gümüş anlamına gelen “Argentum” kelimesinden gelmektedir. Bölgeye ilk yerleşenler ülkede bolca gümüş bulunduğunu düşünmüşlerdir. Arjantin Güney Amerika’nın parlayan gümüşü olmaya da devam etmektedir. Arjantin’in nüfusu 41,660,417 kişidir . Bu nüfusun yalnızca yüzde 10’u göç etmemiş  Arjantin yerlileridir. Nüfusun çoğunluğu kıtanın keşfinden sonra Arjantin’e yerleşen İspanyol ve İtalyanların torunlarıdır . Bu ülkenin artan bir nüfus grafiği de bulunmaktadır. Arjantin’in önemli şehirleri; Buenos Aires: Arjantin’in başkentidir. Güney Amerika’daki en kalabalık 2. şehirdir. 14 milyonluk nüfusu ile tam bir metropoliten şehirdir . Şehrin isminin İspanyolca anlamı ise ‘Güzel Havalar’ anlamına gelmektedir.
Cordoba: Arjantin’in ikinci büyük şehridir. Şehirin sanayisi oldukça gelişmiştir. Sanayisi ile ön plana çıkan bu şehir, sanayisi kadar tarihi kalıntıları bulundurmasıyla da bilinir. Koloni döneminden kalma çok fazla tarihi bina kentte yer almaktadır. Şehrin adalet sarayı da bu tarihi binalardan birinde yer almaktadır. Santa Fe : Arjantin’in Santa Fe eyaletinin başkentidir . Arjantin’in nüfus bakımından 9. büyük şehridir. Havaalanına da sahip olan bu şehirde günlük uçuşlar gerçekleştirilmektedir.
Santa Cruz: Arjantin’in güneyinde, Patagonya eyaletinin başkentidir. Doğal güzellikleri dışında pek gelişmiş bir şehir değildir. Doğal güzellikleri öylesine muhteşemdir ki şehir çok fazla turist çekebilmektedir.
Peki bu önemli şehirlere ulaşımın nasıl olduğu konusunda bir fikriniz var mı? Her ne kadar günlük uçuşlar olmuş olsa da Arjantin’de ulaşım çok gelişmemiştir. ulaşım ağının gelişmemesinden ve trenlerin azlığından dolayı uçak biletleri oldukça pahalıdır. Bunların yanında otobüs seyahat etmek için en iyi seçenek gibi görünse de pahalıdır ve konforlu değildir. Lade’ de havayoluyla ulaşılarak tren yolunun kullanılması önerilmektedir. Arjantin’i ziyaret edecek olan kişiler için herhangi bir sağlık endişesi bulunmamaktadır. Ancak bazı aşılar Arjantin’in hangi kesimini ziyaret edeceğinize bağlı olarak gerekli görülebiliyor. Kuzey ormanlarını ziyaret edecek kişiler için ” sarıhumma aşısı” tavsiye edilmektedir. Hastaneler ücretsizdir. Herhangi bir tedavi için ücret alınmamaktadır. Ama katkıda bulunmak adettendir.
Ağızları açık bırakan manzarası, egzotik yaban hayatı, sömürge kasabaları ve şehirleri, muhteşem yemekleri ve canlı kültürü ile Arjantin popüler seyahat noktalarındandır. Ülkede kültürel miras, müzeler, 18.yy. kiliseleri ve çiftlikleri temel bir role sahiptir. Arjantin’in iklimi ise okyanus kıyısı tarafı nemlidir ve aşırı sıcaklıklar da görülmez. Kuzey bölgelerinde ise iklim oldukça sıcaktır ve yağış alır. Ülkenin kuzeyinde iklim özellikleri sayesinde çay yetiştirilmektedir. Ülkenin geri kalan bölgelerinde sıcaklıklar kuzeyden güneye doğru inildikçe sıcaklıklar azalmaya başlanır.  Ülkenin kuzeybatısı ile güneybatısı arasında da kuraklık görülür. Bu kuraklık And Dağlarına gelindikçe sona erer . Ülkenin büyük bölümünde de çayırlar ve dikenli çalılıklar görülür. Arjantin’in güneyine ziyaret yılın her ayı sorun yaratmaz. Kuzey tarafına ise yapılacak ziyaretler de sonbahar aylarını tercih etmek daha iyi bir gezi yapılmasını sağlar. Dünyanın doğal harikalarından olan Iguazu Nehri üzerinde yer alan muhteşem şelaleler bir dizi olan ıguazu şelaleleri Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırda yer almaktadır. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan alan yemyeşil orman tarafından çevrelenmiştir ve burada egzotik bir yaban hayatı geliştirilmiştir. Bir zamanlar Arjantin aristokrasi için kaçış yeri olan Mar del Plata, bügün ülkenin en büyük sahil şehridir ve yüzbinlerce turist ziyaret etmektedir.
Gezilebilecek yerler arasında kesinlikle görmenizi şiddetle tavsiye edeceğim; Puerto Madryn, Bariloche, Ushuaia, Mendoza ve La Boca yerlerdir. Arjantin de konuşulan diller; Arjantin de bütün dinlere özgürlük tanınması devlet tarafından garanti edilmiştir. Arjantin’in yüzde 77’si civarı Katolik Hristiyan’dır. Yüzde 11’i Agnostic ve Ateist olarak kendini tanımlamakta iken yüzde 9 civarında nüfus ise evanjelisttir. Ülkede az sayıda Müslüman ve Budistler de bulunmaktadır. Arjantin’in resmi dili İspanyolca’dır. Birçok etnik grup da kendilerine ait olan dilleri yaşatmaktadır.
Kaynaklar;
https://gezimanya.com/arjantin.
http://www.gezilecekyer.org/arjantin-hakkinda-bilgi-arjantin-gezilecek-yerler/

Arjantin Hakkında İlginç Bilgiler

(Visited 157 times, 1 visits today)