“Aslan Oğlum Benim”

Dünyada birçok insan aslanların ormanlar kralı olduğuna inanır. Fakat aslanlar, ormanlar kralı değildir; çünkü aslanlar bildiğinizin aksine ormanlarda değil çoğunlukla arazilerde aile olarak grup halinde yaşarlar.

20161221_170351

Aslanlar kedigiller ailesindendir. Yani bu da demek oluyor ki kedilerle aslanlar akrabalar. Aslanların bilimsel adı çok değişik olmakla beraber “Panthera Leo”dur. Erkek aslanların başlarının etrafında büyük yeleleri vardır. Aslanların yelelerindeki kıllar dayanıklı ve çok serttir. Aslanların boyları ve kiloları farklı olabilir. Erkek aslanların boyları yaşadıkları bölgeye göre değişir. Erkek aslanların boyu 2.4- 2.7 metre arasındadır. Kız aslanların boyu 2.1- 2.3 metre Arasındadır. Aslanların kiloları ise çok fazladır. Yetişkin bir aslanın kilosu yaklaşık 10 yetişkin insanın kilosu kadardır.

20161221_170330

Dilimizde aslanlar ile ilgili bir çok deyim ve atasözü vardır. Aslanlar güç ve kararlılık sembolüdür. Mesela birisi karşısındakine “Aslan gibisin maşallah” derse  o insan çok mutlu olur. Ya da bir anne oğlunu severken oğluna “Aslan oğlum” dediğinde çocuğu mutlu olurken; aynı oğluna “Eşek oğlum” dediğinde ise çocuk kendini mahcup ve mutsuz hissetmektedir. Aslında aslanın veya eşeğin bu durumdan haberi bile yoktur. Onlar sadece hayvanlardır ve güdüleriyle hareket ederler. Ancak biz insanlar hayvanları kullanarak deyimler ve atasözleri yapmışız. Aslan ise deyimlerimizde atasözlerimizde en çok kullandığımız hayvandır.

Benim yazım burada bitti aslan okuyucularım benim.

(Visited 315 times, 1 visits today)