Atatürk’ün Vatan Sevgisi

Vatan ve millet sevgisi, Mustafa Kemal’in kişilik özelliklerinin başında gelir. Kurtuluş Savaşı’na liderlik etmesinde bu özellikleri etken olmuştur. “Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilemez” diyen Atatürk, vatan sevgisini en güzel biçimde dile getirmiştir.

Vatanı için hayatını hiçe sayarak en ön saflarda vuruşması, onun vatan ve millet sevgisi ile dolu olduğunu gösterir. Atatürk’ün kalbi vatan sevgisiyle doluydu. Sorumluluk duygusu kuvvetliydi. Güçlü bir karakteri vardı ve hürriyetine çok düşkündü. Atatürk ideallerini yerine getirmek için çok çalışırdı. Barışsever bir insandı “yurtta barış dünyada barış” sözü ile kardeşçe bir insanlık hayatı oluşturmak için dünya barışına katkıda bulundu. Vatanını canından çok seven Atatürk vatandaşını çok önemserdi  ve tüm vatandaşlarının dert ve sıkıntılarını dinler onlara çözüm getirmeye çalışırdı.

Hastalıkla mücadele ettiği yıllarda bile vatanı ve vatandaşını ihmal etmedi. Asla işim var diye vatandaşlarını geri çevirmedi. Türk gençliğine olan inancı onun Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup gençlere emanet etmesini sağladı. O Türk milletine aşıktı vatanı için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdı.

Son derece mütevazıydı Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk halkı olmaz ise kurulamayacağı bilincinde hareket ederdi vatan sevgisi sayesinde tarihi başarılara imza atmış ülkesini başarıyla temsil etmiştir. Şimdi ise Atatürk’ün Türk gençliğine mirası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bekçileriyiz her zaman ve her koşulda bu mirasa sahip çıkacağımıza dair söz veriyoruz.

(Visited 3.712 times, 1 visits today)