Yumuşacık ve Sağlıklı Ayaklar

Merhabalar ben Mina. Size bu yazımda, hiç isyan etmeden bizi taşıyan, her gün bizim ağırlığımıza, taşıdığımız eşyalara katlanan ayağımızdan ve ayak sağlığımız için nelere dikkat etmemiz, nasıl bakım yapmamız, ne tür ayakkabılar giymemiz gerektiğinden bahsedeceğim.

İlk olarak evde ayak bakımımız için neler yapmamız gerektiğini kısaca anlatmak istiyorum. Gün içerisinde sürekli okulda olduğumuzdan çorap ve ayakkabı giyiyoruz. Fakat ayaklarımız da vücudumuzun bir parçası. Bu nedenle onunda nefes alması yani havalanması gerekmektedir. Eve geldiğimizde onu havalandırıp bakımını yapmak daha sağlıklı bir şekilde yaşamamızı sağlar. Ayak sağlığımız için her banyodan sonra ayağımıza kremle masaj yapıp çatlamasını engelleyebilir, hem de kan dolaşımımızı hızlandırabiliriz. Bu yaptığımız vücut sağlığımıza da olumlu etki sağlar. Ayrıca her banyodan sonra ayağımızdaki ölü derileri ponza taşı ile temizleyebiliriz. Sanırım bunu bir çoğumuz annelerimizden görmüşüzdür.

Ayrıca ayak bakımında yapılması gereken şeylerden biri pedikürdür. Ancak pedikür yaptırırken uzmana yaptırmaya dikkat etmeliyiz. Çünkü ayağımızdaki ölü derileri alırken canlı deriyi de alıp ayağımızı daha kötü duruma sokabilirler.

Evde ayak bakımı isteyenler içinde müthiş bir tarif var. Evde hazırladığınız bir kova sıcak suyun içine iki üç kaşık karbonat dökünüz ve bu suda ayaklarınızı bekletiniz.*

Peki ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ayağımıza büyük ya da küçük gelen ayakkabıları tercih etmemeliyiz. Yanlış ayakkabı seçimi yapmamız ayağımızda bazı rahatsızlıklar meydana getirebilir ve canımızı yakabilir. Örneğin nasır oluşumu. Yeri gelmişken balıkçı botları diye de tabir ettiğimiz sarı yağmur çizmeleri ayak yapısında bozukluklara yol açabiliyor.

Ayak kokusu için ne yapılmalı? Şu an kış aylarındayız ve bot ya da kalın çoraplar giymek zorunda kalıyoruz. Bazen aynı ayakkabıyı sürekli giyiyoruz. Bu gibi şeyler ayaklarımızın kokmasına sebep oluyor. Ancak bu durumdan kurtulmanın da bir yolu var.

Eve geldiğinizde ayaklarınızı limon kolonyası ile bir süre masaj yaparak dinlenmesini ve nefes almasını sağlayın. Ardından antibakteriyel sabunla 3-5 dakika ayaklarınızı yıkayın. Ardından nemlendirici sürün. Bu işlemi her gün tekrarladığınızda ayak kokusunun 1 ay içinde yok olduğunu göreceksiniz.**

Peki ya sert olan ayaklarımız? Yanlış ayakkabı seçimi, aşırı kilo gibi etkenler ayaklarımızın sertleşmesine sebep olabiliyor. Uzmanlar çok ileri seviyeye ulaşmadan bu sorunun üstesinden gelebileceğimizi anlatıyor.

Her duş sonrasında ayağınıza lavanta yağı ile masaj yaparak hem ayağınızı rahatlatabilir hem de yumuşatabilirsiniz.Veya sadece kış aylarında yapılması şartıyla, yatmadan önce ayağınıza bol nemlendirici bir krem sürüp yün çorap giymek ve uyumak. Uyandığınızda yumuşacık ayaklara sahip olabilirsiniz. ***

,  

Herkese yumuşacık ayaklar dilerim…:)

Kaynaklar

*  https://www.cilt.net/evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir/

** http://www.pufnoktalari.net/evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir/

*** http://www.pufnoktalari.net/evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir/

(Visited 117 times, 1 visits today)