Bakış Açısı

Yapılan bir araştırma gösteriyor ki; dinlediğimiz müziğin türü, hayatı algılama biçimimizi etkiliyor. Bu basit cümle, aslında bizler için çok anlam taşıyor. Eğer kendinizi ve çevrenizi bir süre gözlemlerseniz, aslında bir araştırmaya gerek kalmadan, bu tezin doğruluğuna ulaşabilirsiniz.

Müzik evrenseldir, bu yüzden yeryüzünde nereye giderseniz gidin sizin peşinizde olacaktır. Komik olan kısım şu ki; dünyada o kadar müzik tarzı varken, herkesin hoşuna giden başka bir tarz vardır. Bu ulusal veya yerel olarak genelleme yapılamayacak bir konudur. Hatta çevrenizde en yakın olarak gördüğünüz kişinin dinlediği müzik türü bile sizin dinlediğiniz müzik türünün yakınından geçmeyebilir. Örnek vermek gerekirse; yakından tanıdığım birkaç arkadaşım ortak yönlerinin bulunmasına rağmen, önemli bir noktada karar verilecekse çoğu farklı görüşlere sahip oluyor, bunda kişilikleri kadar dinledikleri müzik tarzları da bir o kadar etkili. Bir müziği ne kadar dinlerseniz o kadar bilinçaltınızı etkiler. Bilinçaltınız da olaylara karşı bakış açınızı ve düşüncelerinize etki ediyor. Yapılan birkaç araştırmaya göre; dinlediğimiz müzikler, bilinçaltımıza etki ettiğinden, hayatımızdaki kararları alırken, önemli bir rol oynuyor. Eminim ki herkesin gün boyu, birden fazla dinlediği müzik türü vardır. Ama bunların arasından bir tanesi, dinleyicisine farklı gelir. Sanki o melodi veya şarkının lirik sözleri insana hayatını yeniden şekillendiriyor gibi hissettirir. Bu nedenle, müzik seçimi insan hayatında büyük önem taşır. Fakat bu seçim, iki ürün arasında kalıp birisini seçmeye çalışmak gibi değildir. Çoğunlukla, radyoda çalan veya bir sonraki çalma listenizde tesadüfen karşınıza çıkan bir parça olabilir. O parçayı duyduktan sonra, onu tekrardan başa sarıp dinlemeye başlarsınız. Bir süre sonra, o müzik tarzına sahip albümleri ve sanatçılara göz atmaya başlarsınız. Zaman ilerledikçe o müzik tarzını benimseye başlarsınız. Ve siz bu tarzı benimsedikçe, yavaş yavaş, bu müzik tarzı bilinç altınıza girmeye başlar. Ve daha önceden de dediğim gibi bilinçaltınız bakış açınızı ve düşüncelerinizi etkiler. Ve bu sizi, düşündüğünüzden daha çok değiştirir. Bunun sebebi ise; bir şarkıda sözlerin ve düşüncelerin de önemli bir yer kaplamasına rağmen asıl önemli yeri duyguların kaplamasıdır. Hayatı algılamamızda duygularımız da etkilidir. Kısacası hayatımızdaki önemli noktalarda, dinlediğimiz müzik birçok yönden bizi etkilediği gibi kararlarımızı da etkiler.

Sonuç olarak, dinlediğimiz müzik türü hayatımıza yön verir. Zevkler ve renklerin tartışılmayacağı gibi, insanların müzik tarzları da farklı olabilir. Zaten hayatta hepimizi farklı yapan kısım da budur.

(Visited 52 times, 1 visits today)