michael-phelps-200-butterfly-

Balık Adam Michael Phelps

Durmadan başarılarıyla gündeme gelen yüzücü Michael Phelps, ABD’nin Baltimore kentinde 30 Haziran 1985’te dünyaya geldi. Kız kardeşinin yüzme sporuyla uğraşması ve aşırı derecedeki hiperaktifliği sonucunda kendisini 5 yaşında havuzda buldu. Ama bir sorun vardı. Bugünün şampiyonu o zamanlar kafasını suya sokmaya korkuyordu. 7 yaşına kadar bu korkusunu yenmekle uğraştı. 7 yaşına geldiğinde ise yarışlara katılacak duruma gelmişti. Her ne kadar yarışlara katılsa da başarılı olamadı. Daha sonra ise 11 yaşında Bob Bowman adlı antrenör ile tanıştı. Zaman geçtikçe spora merakı artan Phelps, 15 yaşındayken ABD milli takımına seçildi. 1932 yılından beri ABD milli takımına seçilen en genç yüzücü oldu.
2000 yılında katıldığı ilk olimpiyat için Sidney’e gitti. 200 metre kelebek yarışına girip 5. oldu. 16 yaşına geldiğinde ise 2001’de ABD’de 200 metre kelebek yarışında 1.54.58 yüzerek dünya rekoru kırdı. Bu başarısını daha ileriye taşımak isteyen Phelps, Bowman ile saatlerce antrenman yaptı. Zamanının çoğunu suda geçirdiği için eklemleri yumuşadı ve koşamaz hale geldi.

Phelps’in mükemmel bir vücuda sahip olması da başarılarında etkili oldu. Boyunun 1.93 metre, kol açıklığının 2.10 metre ve ayak numarasının ise 48.5 olması yarışta rakiplerini arkada bırakmasını sağladı. Aynı zamanda başarılı olabilmesi için vücuduna gerekli besinleri almalıydı. Çok fazla antrenman yaptığı için çok fazla enerji kaybediyordu. Ama kaybettiği enerjileri sıkı bir beslenme ile geri alıyordu.

Kahvaltı: 3 sandviç (peynir, marul, domates, kızarmış soğan, mayonez ve kızarmış yumurta), 3 bardak kahve, 5 yumurtalı omlet, 3 dilim tost, 3 çikolatalı krep.

Öğle yemeği: 1 paket makarna, 2 sandviç (jambonlu ve peynirli), 1 bardak enerji içeceği

Akşam yemeği: 1 erişte (500 gram), 1 pizza, 1 bardak enerji içeceği

 

21 yaşında olan Joseph Schooling henüz 13 yaşındayken idolü Michael Phelps ile fotoğraf çektirdi. O fotoğraftan 8 yıl sonra Phelps ile yan yana yüzme şansı yakaladı ve dünya rekortmenini geçti. Michael Phelps’i kendine örnek alarak adım adım ileri gitti. O yarışı kazanarak hayatına hiç unutamayacağı bir anı daha eklemiş oldu.

 

Kaynaklar:

Suda Uçan Genç Adam: Michael Phelps

http://www.livehappy.com/self/fitness/bob-bowmans-help-michael-phelps-achieves-everyday-excellence

http://www.star2.com/people/2016/08/18/this-boy-grew-up-to-beat-his-idol-michael-phelps-in-swimming/

http://www.iran-daily.com/News/124199.html

 

 

 

 

 

(Visited 431 times, 1 visits today)