Balıklar Öldüğünde Neden Ters Döner?

Belgesellerde veya televizyon programlarında, ne zaman çevre kirliliğinden ya da insanların sebep olduğu diğer faktörlerden dolayı ölmüş canlılar görsem çok üzülürüm. Bütün ilgimi oraya verir ve dikkatle izlerim. Geçenlerde izlediğim bir programda bir göle bırakılan zehirli atıklar yüzünden ölen balıklar gösteriliyordu. Her zamanki gibi dikkatle izledim. Ölmüş balıkların hepsinin ters dönmüş olduğu dikkatimi çekti. Ben de bunun sebebini merak ettim ve araştırmaya karar verdim. Öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Annelerimiz balık ayıklarken görmüşsünüzdür belki, balığın alt kısmı yarılır, mide ve bağırsak bölümü ayıklanarak atılır. Bu kısımları yenmez çünkü, çeşitli parazitler ve besin artıkları barındırır. Balığın gövdesinin alt kısmında iç organları ve bağırsakları, üst ve kuyruk kısmında ise hareket etmesini sağlayan kasları bulunur.  Aslında bizim yediğimiz kısmı kafası ve organları ayıklandıktan sonra kalan bu kaslardır. Bu bölüm balık öldüğünde gövdesinin alt kısmındaki iç organlarına ve bağırsaklarına kıyasla daha yavaş çürür. Ancak bağırsakları ve iç organları süratle çürümeye başlar. Bu çürüme sonucunda ortaya çıkan gazlar balığın gövdesini alt kısmını bir balon gibi şişirir ve balığın suyun yüzeyine çıkmasına sebep olur. Ancak balığın gövdesinin üst kısmında kaslar olduğundan oluşan gazlar sadece balığın gövdesinin alt kısmında toplanır. Bu yüzden de göreceli olarak daha ağır olan üst kısmı aşağıya gelir, hafifleyen alt kısım ise yukarı gelerek balığı ters döndürür. Bazı balıklarda ise suyun içerisinde yukarı aşağı inip çıkmasını sağlayan hava keseleri vardır. bu keseler de sindirim organlarına bağlıdır. Bu tür balıklarda durum daha da belirgindir. Çünkü oluşan gazlar sindirim organlarından bu hava keselerine dolarak balığın ağırlık merkezini üst kısmına çevirir ve ters dönmesine sebep olur.

Çevre kirli olduğu için ölen balıklar, çürüyerek ortaya çıkardıkları gazlar ve parazitlerle özellikle göl ve baraj göleti gibi durgun tatlı su kaynaklarının daha da hızlı kirlenmelerine sebep olurlar. Zaman içerisinde sularda meydana gelen kirlilik toprağı ve havayı da etkilemeye başlar.

 

Şu andaki teknoloji ile içinde yaşadığımız dünyamız dışında başka bir gezegende yaşama şansımız bulunmadığından, çevremize özen göstermeli ve sahip çıkmalıyız. Temiz bir çevre ve sağlıklı canlıların yaşadığı bir dünya diliyorum. 

(Visited 1.720 times, 1 visits today)