Başarıya Giden Yol

Arkadaşlar hepimiz başarılı olmak isteriz değil mi? Başarılı olmak bizi çok mutlu eder. Hepimizde başarıya ulaşmak için yüksek bir potansiyel vardır. Bunun farkına varmalıyız. Başarılı insan olmak şanslı olmaktan çok belirli özelliklere sahip olmayı gerektirir. Peki arkadaşlar siz hangi özelliklere sahipsiniz? Bu özelliklerle bütünleşmeniz gerekiyor.

Başta azimli olmalı. Çalışıp işimizi bitirdiğimizde kendimizle gurur duyabiliriz. Sorumluluk sahibi olmak, karalarımızın arkasında durabilmek ve kararsız kalmadan işleri ağırdan almadan irademizi kullanarak amaçlarımıza ulaşabiliriz. Çalışmalarımız sırasında sabırlı olmak zorundayız. Doğruluk ve dürüstlük her şeyde uygulamamız gereken prensibimiz olmalıdır. Yaptığımız işe tutkulu olmalıyız. Bizi ileriye doğru yönlendirecek başarılı kişilerle bağlantı kurmalıyız. İyimserlik ve kendine güven daha iyi bir gelecek için bir özelliktir. Kendine güvenmek başarıya bir adım daha yaklaşmak demektir. Planlı olmak da gerekir.

Başarılı olmanın tek bir yolu yoktur. Başarılı birisinin izlediği yolu izleyerek kesin başarılı olacaksınız diye bir kural olamaz. Başarı yöntemleri size kendi yönteminizi oluşturmanızda yardımcı olabilir. Başarının yolu kişiye özgüdür. Kişinin motivasyonu çok önem taşır. Başarılı olmak için hedef koymak da gerekir. Disiplinli olmayı da bilmeliyiz. ALBERT EİNSTEİN demiştir ki “coşku, zekadan daha önemlidir.”

Başarı nedir acaba? Mutlu olmak, hayatı dolu dolu yaşamak mı? Çok para kazanmak mı? Kişilerle yarışıp öne geçmek mi? Başarının tarifi insandan insana değişir. Başarılı olmak için başarıyı kendimizce tanımlamalıyız. Başkasını taklit etmek zamanımızı boşa harcamaya sebep olur. Hedeflerimizle ilgili adım atmaya hazır olmalıyız. Büyük hedeflere ulaşmak zorlaşıyorsa planımızı hazırlamalı, hedefimizi yapılabilir parçalara bölmeliyiz.

Aksiliklerle de karşılaşmak mümkündür. Başarısızlığın ardından geri dönüş de bilinmelidir. Vazgeçmeyin, bırakmayın, kararlı olun, kendinize güvenin. Başarısız olmak başarılı olmanın başlangıcı olabilir. Yılmamalıyız. Yılmak başarısızlığa götürür. Demek ki başarılı olabilmek için güvenle ben bunu başaracağım diyebilmeliyiz. Derslerimizde başarılı olabilmek için öğretmenlerimizi dikkatle dinlemeli öğrendiklerimizi sık sık tekrar etmeliyiz. Bizler için çalışmak başarının en önemli şartıdır. Neyse arkadaşlar benim yazacaklarım bu kadardı bir dahaki yazıma kadar görüşürüz. Bu arada size birkaç tavsiye verebildiysem ne mutlu bana.

(Visited 609 times, 1 visits today)