Beşiktaş’ın Tarihi

BJK1Ben futbol oynamayı çok seviyorum. Beşiktaşlıyım ve Beşiktaş’la gurur duyuyorum. Bence Beşiktaş çok başarılı bir takım. O yüzden Beşiktaş’ı anlatmak istiyorum.
Beşiktaş, 1903 yılında kuruldu. Kulübün başkanı Mehmet Şamil ŞHAPLI’ydı. İlk kurulduğunda Beşiktaş’ın ismi Bereket Jimnastik Kulübü’ydü, 1911 yılında Beşiktaş oldu. Renkleri de kırmızı-beyazdı, sonradan 1911 yılında siyah-beyaz oldu. 19 Ocak 1941’de Beşiktaş’ın Süleymaniye Takımı ile yaptığı maçta Mehmet GALİN isminde bir taraftarın ‘Hadi Kara Kartallar, hücum edin Kara Kartallar’ diye bağırması Beşiktaş’ı çok etkilemişti. Beşiktaş o maçı 6-0 kazanmıştı. O günden sonra Beşiktaş’ın sembolü Kara Kartal oldu.

Beşiktaş Futbol Kulübü BJK’nin futbol takımıdır. Süper Lig’de oynamaktadır. Beşiktaş tam 14 kez şampiyon olmuştur. Ambleminin üzerinde Türk Bayrağı taşıma hakkı kazanmış bir takımdır.
Beşiktaş’ın dört tane gol kralı olmuştur. Güven Önüt 19 gol, Feyyaz Uçar 28 gol, İlhan Mansız 21 gol ve Mario Gomez 26 gol atmış ve gol kralı olmuştur. bjk4

Beşiktaş İnönü Stadyumu 1947 yılında açılmış, 2013 yılına kadar Beşiktaş burada maçlarını yapmıştır. 2013 yılında İnönü Stadyumu yıkılmış, yerine Vodafone Arena açılmıştır. Beşiktaş Vodafone Arena’da ilk olarak Bursaspor’la maç yapmış, bu maçı kazanmıştır.

Beşiktaş’ın teknik direktörü Şenol Güneş’tir. Beşiktaş’ın futbolcuları ise, Tolga Zengin, Caner Erkin, Necip Uysal, Gökhan Gönül, Andreas Back, Atiba, Oğuzhan, Gökhan İnler, Tolgay Arslan, Cenk Tosun ve Aboubakar’dır.

Bence Beşiktaş ileride çok daha başarılı bir takım olacak ve ben hep Beşiktaş’ı desteklemeye devam edeceğim. En büyük Beşiktaş… En büyük Kara Kartal…

 

bjk7

(Visited 423 times, 1 visits today)