Beynimiz

Beynimiz kafatasımızın içinde 1 kilogramdan biraz ağır, küflü peynir gibi kokan, yapışkan, peltemsi, bir maddeden oluşur. Pembemsi-gri ya da kirli beyaz renktedir. Vücudumuzdaki en önemli organdır. Tıpkı bir cevizin içine benzer. Beynimizin büyük bir kısmı yağlardan oluşmuştur.

İnsan vücudu beynin emri ile hareket eder ve çalışır. Beynimiz günün 24 saati hiç durmadan çalışır. Asla yorulmaz. Düşünme, duyular, konuşma, hareket etme gibi tüm bunları beynimiz sayesinde gerçekleştiririz. Beynimizin sol yarım küresi ise sol yanından sorumludur. Sol yarım küresi vücudumuzun sağ yanından, sağ yarım küresi ise sol yanından sorumludur. Ayrıca belirli bir düzende yapılması gereken işlerde de kullanılır. Toplama-çıkarma, ayakkabı bağcığı bağlama gibi. Sağ yarım küre resimlerle düşünürken kullanılır. Okulumuza giden yolun haritasını düşünüp çizmek gibi. Beynimiz tam olarak nasıl çalıştığını aslında kimse tam olarak anlamış değildir. Beynimizin her yerinde nöronlar vardır. Bunlar hareket etmemizi, duymamızı, görmemizi, tat almamızı, hatırlamamızı, hissetmemizi, düşünmemizi, sağlamak üzere sürekli olarak sinyaller taşırlar. Kısacası beynimiz vücudumuzu yöneten bir organdır.
Beynimize yani başımıza darbe almamak için dikkat etmeliyiz. Yağlar beynimiz için faydalı yiyeceklerdir. Ceviz hafızamızı güçlendirir. Uyku ve dinlenme (yeteri kadar) beynimiz için önemlidir.

(Visited 66 times, 1 visits today)