Bilgisayar Toplama Asistanı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda sizlere bilgisayar toplarken kullanabileceğiniz bazı ipuçları vereceğim.

işlemci için resim sonucu

  1. İşlemci: İşlemci alırken sistem gerekliliklerine tabii ki dikkat etmeliyiz. Diğer bir dikkat etmemiz gereken konu ise bu işlemcinin ana kartınıza uyumlu olması. İntel marka işlemci alacaklar işlemcinin model kodunun en sağında K ibaresi olmasına dikkat edin sonrasında sisteminizde herhangi bir donanımsal parçayı güncellediğinizde sistemin güncel gerekliliklerini kolayca işlemcinizle senkronize etmenize kolaylık tanır. Monte ederken dikkat etmeniz gereken bir yer ise işlemcinin üzerindeki üçgen ile ana karttaki soketin üzerindeki üçgen aynı yöne bakmalı.   
  2. Ana kart: Ana kart alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu tabii ki işlemci soket uyumluluğu ve ön belleğinizi desteklemesidir (ddr4 ram almışsanız ana kartın desteklediğinden emin olun). Diğer bir önemli yer ise eğer usb çıkıslarını çok kullanıyorsanız ve hızlı veri aktarımına ihtiyaç duyuyorsanız usb 3.0 destekli ve kendiliğinden çıkışlı bir ana kart tercih ediniz. Ana kartınıza bir parça monte ederken altında yumuşak bir sünger koyun ve bir ram ya da ekran kartı sokete oturmuyorsa fazla zorla mamanızı tavsiye ederim.
  3. İşlemci soğutucu: İşlemci soğutucusu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli yer. Çok fazla kullanılacak ya da işlemciyi çok yoğun kullandıracak bir sistem ise sıvı soğutma tercih ediniz. Soğutucu  monte ederken dikkat etmeniz gereken şey ise fanların hava alabileceği bir genişlik bulundurmalısınız.
  4. RAM (Önbellek): RAM alırken dikkat etmeniz gereken yerlerden biri ise sistem bir oyuncu sistemi ya da yoğun programları sürekli açık kalacağı bir sistem ise 16 gb ya da 16 gb üstü en az 2 ayrı (2 adet 8’lik, 2 adet 16’lık ya da 4 adet 8’lik) ram tercih ediniz. Ramleri monte ederken de soketlerin önce tırnaklarını kaldırın. Ramleri üstüne koyup çok az bir kuvvetle ittirin. 
  5. HDD: Hard disk alırken dikkat etmeniz gereken en önemli yer ise eğer ofis bilgisayarı ya da önemli bilgilerin depolanacağı bir sistem ise 3 tb bir Hdd tercih ediniz.
  6. SSD: Eğer oyuncu sistemi ya da çok hızlı bir sistem istiyorsanız Hdd yerine Ssd alın. Sistemde çok yer kaplayacak ve hızlı erişim istediğiniz bir ya da birden fazla uygulama ya da büyük boyutlu dosyalar var ise yüksek kapasiteli bir ssd gerekir bu ssd ise size yüksek fiyatlara mal olabilir. 
  7. Ekran kartı: Ekran kartı alırken yüksek seviye düşünüyorsanız 2 tane ekran kartını çapraz bağlamak yerine 1 adet ama iyi bir ekran kartı alın.Sistemi bir yere taşırken (ev taşınırken ya da yazlığa götürürken) ekran kartını de monte edip kutusunda ayrıca taşımak daha mantıklı olabilir.
  8. Kasa: Son olarak kasa alırken dikkat etmeniz gereken konu eğer içeride dağınık bir görünüm istemiyorsanız çift taraflı kabloları hdd, ssd ve fanları arka tarafa monte edebileceğiniz özel kasalar tercih ediniz.

Bu yazıda bazı eksikler var örneğin cd room. Ancak artık cd’ler ya da dvd’ler fazla kullanılmadıkları için gerek duymadım. Umarım bu yazı size faydalı olmuştur.

(Visited 191 times, 1 visits today)