Bilgisayar Toplanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

“Bilgisayar toplayacağım ama ne almalıyım?”,” Bir türlü karar veremiyorum.”, ” Şimdi alacağım ama ya kazıklanırsam?” diye soruları kendinize soruyorsanız buyrun sizinle 2 ay boyunca yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim tecrübe ve bilgileri paylaşayım.

1)Eğer bir yere taşımak istemiyorsanız laptop almayın. Çünkü laptopların gereksiz bir pahalılığı var. İstediğiniz laptop fiyatına 2 kat özellikli bir masaüstü bilgisayar toplabilirsiniz.
2) Kendi başınıza iş yapmayın. Mutlaka ya bilen birisine sorun ya da internetten araştırın.
3) Alacağınız bilgisayarın ve oynayacağınız oyunun uyumlu olup olmadığına bakın.Oynayacağınız oyunun sizdeki sitemin aynısı ile ne kadar performans verdiğini Youtube’dan videosunu izleyin. illaki en az bir kişi bu videoyu çekmiştir.
4) Almadan önce işlemciniz ile ekran kartınızın uyumlu olup olmadığına bakın. Darboğaz diye bir mesele var. bu darboğaz denen şey bilgisayarınızı zorlar ve oyunlarda düşük fps alırsınız. Bu yüzden alırken iyice araştırın.
5) Ekran kartı seçiminizi doğru yapın. Eğer ekran kartınızın fiyatı yüksek ise daha ucuz ekran kartlarıyla karşılaştırmasına bakın. Eğer ucuz olannın verdiği performans daha iyi ise daha ucuz olanı alın.
6) Ekran kartının yediği enerjiye iyi bakın. Ona göre güç kaynağı alın. Güç kaynağınız yeterli değil ise isitem ekran kartınızı çalıştırmaz. Bunun için ekran kartınıza uygun Watt’u olan güç kaynağı seçin.
7)Anakartınızın kaç gb ram desteklediğine bakın. Eğer sizin takmak istediğiniz ram miktarından daha azını destekliyorsa raminiz çalışmaz buna özellikle dikkat edin.
8) Ekran kartınızın kaç gb olduğuna ve kaç bit olduğuna dikkat edin. Biti ve gb’sı düşük ise bu ekran kartı iyi değildir.

Bütçe’ye göre sistem önerisi:

1800 TL için:
MSI 1151 H110M PRO-VD ANAKART
İntel Pentium G4560 İşlemci
CORSAIR 8GB Value 2133Mhz CL15 RAM
MSI GTX 1050 TI 4GB GDDR5
WD BLUE 1 TB 7200 RPM HARD DİSK
POWER BOOST 500 W PSU GÜÇ KAYNAĞI
POWER BOOST VK-G1010B

1300 TL için:

ASUS A68HM-K ANAKART
Amd Athlon X4 860K
Team Dark Series 8 GB DDR3 1600 MHZ
GIGABYTE RX460 Windforce 2GB OC
Toshiba 1TB 7200 RPM
Aerocool VX Serisi 400 W
Dark Dragon Kasa

İşte size püf noktaları. İstediğiniz bilgisayarı bu yazıya dikkat ederek toplayabilirsiniz.

(Visited 84 times, 1 visits today)