Büyük Dedem ve Çanakkale Zaferi Anıları

Soğuk kış mevsiminde, dedemlerin evinde şömineyi yakıp ısındığımız gecelerden biriydi. Anneannem, patlamış mısırımızı ve sıcacık salebimizi hazırlamıştı. Dedem, büyük dedemin savaş anılarını anlatıyordu bıkıp usanmadan. Yiğit ve ben de büyük bir merakla onu dinliyorduk.

Dedemin anlattığına göre büyük dedem bir Çanakkale Savaşı gazisiymiş. Başarılı, azimli, fedakâr ve çok cesur bir Türk askeriymiş. Memleketimizi düşmanlardan korumak için 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda tüm gücüyle savaşmış. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını ele geçirmek isteyen düşmana karşı diğer cesur asker arkadaşlarıyla beraber hem karada hem de denizde büyük mücadele göstermiş. Bu süreçte açlıkla geçen günler, patlayan bombalar, gözünün önünde şehit olan askerler ve daha neler neler… Sonuçta galibiyetle tamamlanan bir savaş: Çanakkale Zaferi!

Dedem gibi ben de büyük dedemle gurur duyuyorum. Aynı şekilde gelecekte de kendi torunlarıma aynı anılarını anlatmaktan büyük zevk alacağım…

 

çanakkale zaferi ile ilgili görsel sonucu

Resim 1. Çanakkale Zaferi ile ilgili bir görsel [1]

KAYNAKLAR

  1. https://www.google.com.tr/search?q=%C3%A7anakkale+zaferi&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjuotSKgcrSAhXEA5oKHXLkAbgQ_AUIBigB&biw=1280&bih=591#imgrc=UhVPdOJQngdgNM:
(Visited 478 times, 1 visits today)