Büyük Taarruz Şehitliği ve Mustafa Kemal Atatürk Anıtı – Afyonkarahisar

Büyük Taarruz Şehitliği ve Mustafa Kemal Atatürk Anıtı – Afyonkarahisar

 Ben tatilde Büyük Taarruz Şehitliği ve Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’nı ziyaret ettim. Orada büyük bir Atatürk heykeli ve heykelin etrafında taarruza katılan komutanların ve birliklerin adları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün taarruzla ilgili önemli sözleri yazıyordu. Heykelin bir tarafında savaşta kullanılmış bir uçak ve top bataryaları öteki tarafında ise şehitlik vardı. Şehitliği biraz geçince sağınıza bir namazgâh. Sol tarafınızda ise bir şadırvan çıkıyordu. Ayrıca anıtı ve şehitliği çevreleyen duvarın üzerinde de birçok önemli söz yazıyordu. Ayrıca şehitliğin çıkış bölümünde Hz. Muhammed’in şehit olmak ile ilgili söyledikleri yazıyordu. Etraf çok güzel ağaçlandırılmıştı. Her yere çiçekler ekilmişti. Hiçbir yere çöp atılmamıştı. Anıtı detaylı anlatmam gerekirse anıt çok büyüktü ortalama 10 metre kadardı. Bronz renkteydi.

Etrafta piknik yapmak yasaktır yazan tabelalar vardı ve herkes bu tabelaları dikkate alıyordu. Benim en çok ilgimi çeken bölüm savaş uçağı ve top bataryaları oldu. Top bataryaları oldu. Top bataryaları yeni boyanmıştı. Işıkta parlıyorlardı. Bu bölümü gezdikten sonra Atatürk anıtının etrafında yazıları okudum. Şehitliğin çıkışındaki şadırvandan su içtim. Güneş tam tepede olduğu için hava çok bunaltıcıydı.  Orada biraz dinlendikten sonra duvarlardaki yazıları okumaya başladım onları okuduktan sonra şehitliği gezdim sonra oradan ayrıldım. Eve geldiğimde Büyük Taarruz ile ilgi araştırma yaptım ve şu bilgilere ulaştım:

Büyük Taarruz, 1922 yılında 26 Ağustos – 18 Eylül tarihlerinde yapılmış bir bağımsızlık hareketiydi. Türkler bu savaşı kaybederse yunanlılar Sevr Antlaşması gereği bütün Türk topraklarının hakimi olacaklardı. Bu çok büyük bir riskti. Bu sebeple mutlak bir zafer kazanılması şarttı. Ankara’ya doğru hareket eden yunan ordusunun önü kesilmeli idi. İki ordu 1922 yılının 23 Ağustos günü karşı karşıya geldi. Türk ordusu donanma olarak güçsüzdü. Atatürk ordusuna şu emri verdi:

Hattı Müdafaa yoktur. Sathı Müdafaa vardır. O satıh da bütün vatandır. Bu vatanın her toprağı kanla sulanmadıkça terk edilemez.

Bu inançla ordu 5700’ü şehit olmak üzere 40,000 zayiat vermesine rağmen yunanlıları püskürtmeyi başarmıştır. Bu zaferden sonra Mustafa Kemal Paşa Gazi ve Mareşal unvanı aldı.

 

(Visited 420 times, 1 visits today)