Büyüyünce Ne Olacaksın?

 

Hatırlayabildiğim kadarıyla 6 yaşımdan beri değişik şekillerde hep aynı soruya maruz kalıyorum; büyüyünce ne olacaksın? Hangi bölüme gitmek istiyorsun? Hangi mesleği seçeceksin?

Bu sorulara zaman zaman değişik cevaplar verdiğimi hatırlıyorum; Arka Sokaklardaki Zeynep polisten etkilenip polis olmayı, babamın üniformasından asker olmayı düşündüğümü hatırlıyorum; Suits dizisini izledikten sora ise avukat olmaya karar vermiştim. Şimdilerde ise sırf sorduklarında bir şeyler söylemek için mühendis diyorum. Ama hangi mühendis? İnşaat? Elektrik? Elektronik? Makina? Bilgisayar? Genetik? Fizik? Endüstri? Maden?

Sahi ülkemizde mühendis dediğimiz zaman aklımıza gelen nedir? Gerçekte ne yapar inşaat mühendisi? İnşaatlardaki işlerin doğru yapılıp yapılmadığını mı kontrol eder? Çalışma alanı sadece inşaatlar mıdır? Mimarla inşaat mühendisi arasında ne fark var? Ya da maden mühendislerinin hepsi hayatları boyunca madenlerde mi çalışır? Öyleyse şehir merkezinde maden olmadığına göre hep kasaba ve köylerde mi yaşamak zorunda kalacağım? Elektronik mühendisleri fabrikaların ilgili bölümünde ne yapıyorlar? Yeni ürün geliştiren veya bunun için çalışan kaç mühendis var? Makina mühendisleri yeni makina mı tasarlıyor yoksa bozulan makinaları tamir mi ediyor? Bir de mekatronik mühendisleri var biraz makine biraz robotik? Ya uçak mühendislerine ne demeli dünyada kaç tane uçak üreten firma var? Kaç mühendis bu üretime katkı koyuyor, ya diğerleri ne yapıyor?

Of aklımda böylesine deli sorular var. Ailem her evde olduğu gibi doktor olmam konusunda ısrarcı. Bense bilmediğim bir nedenle şiddetle karşı çıkıyorum doktor olmaya oysaki insanlara yardımcı olmanın en kestirme yolu. Üstelik doktorluk sadece ameliyat, kan, yara bere anlamına gelmiyormuş. Radyoloji uzmanları hiç kan görmedikleri gibi hastalarla yüzyüze bile gelmiyormuş. Ben zaman zaman plastik cerrahı olmayı düşünüyorum insanları yeniden şekillendirebilmeyi. Çok güzel olmayan bir kadını güzelleştirmek, yandan esen rügara karşı durabilmek için güç harcayacak kadar burnu büyük insanları bu dertten kurtarmak bazen cazip geliyor.

Babam severek yapacağın aynı zamanda yeterli miktarda para kazanabileceğin bir yol bulmalısın bunu yapabilirsen hayatın boyunca mutlu olabilirsin diyor ve ekliyor üniversitede okuyacağın bölüm sana temel olacak gerçek mesleğini ve yapmak istediklerine seni taşıyacak bir köprü olacak bazı  meslekler okuduğun bölümle direk ilişkili ama bir çok mesleğin de okulu yok.

Ben yaratıcı özgün bir şeyler yapmak istiyorum; hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum. Bazen yazar olmak kitaplar yazmak hikayeler kaleme almak isterken şu anda okuduğunuz yazıyı bile bazı tehditler 😊 nedeniyle zoraki yazıyorum.

Sonuçta kararımı verdim hiç birşey olacağım evet doğru okudunuz hiç birşey olmaya karar verdim bu yaz tatilinin sonuna hatta  hazırlık sınıfının son gününe kadar. Şu meşhur teog’umuzdan (hocam biliyorum teog büyük harflerle yazılıyor ama ben ona artık o büyüklük gururunu yaşatmak istemiyorum) sonra tek tek inceleyeceğim tüm meslekleri forum forum gezip gerçekte neler yaptıklarını, ne kadar kazançları olduğunu, yaşam şartlarını öğrenmeyi planlıyorum.

 

 

 

(Visited 123 times, 1 visits today)