Can Dostu Kediler

Halamın Şanslı adında bir kedisi var ve ben onunla zaman geçirmekten çok hoşlanıyorum. Şanslı ile oyun oynarım. Oyun sırasında en çok dikkatimi çeken şey Şanslı’nın koltuğun arkasına saklanıp da onu bulmamı istemesi. Oyunda onu bulunduğu yerden çıkarmak için su gösterdiğimde verdiği tepkiler ve gözlerinin parlaklığı da çok ilginç. Bunu halama anlattığımda kedilerin karanlıkta gözlerinin bizden daha iyi görmesi için parladığını ve bunun nedeninin ise “görme yeteneklerinin geceleri kuvvetli olmasıdır herhalde” dedi. Bunu internetten beraber araştırmaya karar verdik. İnternette bu konuyla ilgili çok açıklayıcı bilgiler okuduk ve öğrendik. Bu öğrendiklerimizi yazıya döktük.

Kediler; gündüzleri sadece yeşil ve mavi renkleri seçebiliyor, geceleri ise renk seçimine ihtiyaç olmadığından büyük avantaj sahibiler. Kedilerin ve birçok memeli hayvanın gözünde “Tapetum Lucidum” adında bir tabaka bulunur. Bu tabaka, gözün arkasına düşen ışığı tekrar retinaya yansıtır. Böylece var olan ışık miktarını iki katına çıkarak geceleri çok rahat görmelerini sağlar. Kedilerin gözlerinin geceleri ışıklı levha gibi parlamasının nedeni de budur. Kedilerin gözleri insanlara nazaran üç kat daha kuvvetli ve nettir. Kediler zifiri karanlıkta bile 20 metre ötedeki bir cismi rahatlıkla seçebilirler. Bisiklet süslerine “kedi gözü” denmesinin sebebi belki de keskin göze sahip olmalarıdır.

Bununla beraber Şanslı’nın suyu gördüğünde neden kaçtığını halama sorduğumda bana, kedilerin kendi bakım ve temizliklerine düşkün evcil hayvanlar olduğunu söyledi. Suyu sevmeme nedenlerin başında yıkama sonrası yaşadıkları üşümedir. Banyo sonrasında tüyleri çabuk kurumaz vücut ısıları hızlı şekilde düşer. Uzmanlara göre kedilerin çok yıkanması da iyi değildir. Kedi kendini yalayarak günlük temizliğini kendi yapan bir canlıdır. Kedinizi sürekli yıkmanız durumunda kendini temizleme alışkanlığını unutabilir. Uzmanlara göre aşırı kirlik oluşumu (Çamura bulanmak vs.) yaşamadıkça kedinin yıkanması önerilmiyor. Halam bana “üstünde yünden yapılmış bir kazak var diyelim ve soğuk bir günde onun su gibi ıslandığını düşün! Ne hissedersin? Bence kötü bir duygu olmalı ki kediler de ıslanınca kendileri iyi hissetmiyorlar.” dedi.

(Visited 126 times, 1 visits today)