Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası benim için çok heyecan verici bir kitaptı ama çoğu kitapta çocuklar sayfa sayısını ve kapak fotoğrafını görünce kitabı okumak istemezler. Bu kitap, hem çok eğlenceli hem okudukça okumak isteyeceğinizcharliecollage bir kitaptır. Aynı zamanda bu kitabın filmi de var, okumanın en güzel yanı onu aklında canlandırabilmektir. Aslında filmiyle tam olarak aynı değil, bu sebepten en iyisi siz önce kitabını okuyun.

Bu kitabın ikincisi de var. Adı: ‘Charlie’nin Büyük Cam Asansörü’ bence onu da okumalısınız ama önce ben size Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndaki karekterlerden biraz bahsedeyim: Charlie çok fakir bir ailenin çocuğu. Bu ailede baba Bay Bucket, Bay Bucket’in anne ve babası Josephine nine ile Joe dede, Anne Bayan Bucket, Bayan Bucket’in anne ve babası Georgina nine ile  George dede ve kahramanımız Charlie yaşıyor. Charliler çok fakir bir aile, bu aile koca kentin kıyısında bir yerde, küçük bir ahşap kulübede yaşıyordu. Derme çatma eve zor sığıyorlardı, onca insanın küçük bir evde yaşaması hiç de kolay değildi. Kentte, Charlie’nin oturduğu evden görülebilen bir yerde kocaman bir çikolata fabrikası vardı. Hem o bildiğiniz çikolata fabrikalarından da değildi bu fabrika. Dünyanın en büyük, en ünlü çikolata fabrikasıydı! Adına Wonka’nın Fabrikası diyorlardı. Sahibi Bay Willy Wonka’ydı. Charlie’nin dedesi gençliğinde bu fabrikada çalışmıştı, Charlie’ye sık sık bu fabrikadan bahsederdi ve Charlie bu fabrikayı çok merak ederdi çünkü fabrika kapalıydı fakat bazı insanlar fabrikanın içinde küçük ama çok küçük insan gölgeleri gördüğünü söylerdi (Fabrikaya giren casus çalışanlar rakip fabrikalara çikolatanın tarifini verdiğinden beri fabrikanın büyük demir kapısı kapalıydı). Tam da fabrikanın içinin merak edildiği dönemlerde Bay Willy Wonka fabrikaya bir gezi düzeleyeceğini, bu geziye Wonka çikolatalarından çıkacak olan beş altın biletin giriş bileti olacağını açıkladı. Fakat Charlie yılda sadece bir kere çikolata yiyebiliyordu o da bütün aile para biriktirince elde edilebiliyordu. Charlie’nin ailesi Charlie’ye çikolata aldı ama içinden altın bilet çıkmadı. Bir gün Charlie okul dönüşü yağan karın altında kağıt para bulmuştu hemen yakındaki markete gitti ve bir Wonka Çikolatası aldı, hemen açtı ve son altın bilet ona çıkmıştı, herkes oraya toplanmıştı, Charlie koşarak eve gitti. Büyük babasına her şeyi anlattı ve gitmeye hazırlardı. Böylece fabrikaya gittiler ve doğru davranandıkları için bay Willy Wonka fabrikayı Charlie’ye verdi ve Charlielerin evleri fabrikanın içine taşındı.

Charlie eskiden çok fakirdi ama şimdi koca bir fabrikaya sahip. Biz buradan şunu çıkarabiliriz açgözlü ve şımarık olmayarak olduğumuz yerden çok daha farklı bir konuma gelebiliriz. Bence siz her zaman doğru olun zaten geri kalanını hayat halledecektir.

(Visited 370 times, 1 visits today)