CS:GO’ mu Oynayacaksın?

Herkese merhabalar ben Mustafa. Bu bloğumda sizlere CS:GO’yu anlatacağım.

Öncelikle CS:GO serinin önceki oyunları gibi görev tabanlı birçok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur (tps sadece topluluk sunucularında var). Oyuncular ilk önce görevleri tamamlamak veya düşman takımı yok etmek için teröristler veya terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) takımlarından birini seçerler.

Örneğin, yıkım haritalarında (de_dust) teröristler bomba kurmaya çalışırken terörle mücadele bombanın kurulmasını engellemeye veya kurulmuş bombayı imha etmeye çalışır.

Peki sadece bunlar var ise CS:GO’ nun farkları nerde başlar. Öncelikle silah yarışı denilen bir mod vardır. Bu modda normal oyun ışında silah satın alma yoktur. Adam öldürdükçe silah seviyesi artar ve 15 seviye atladıktan sonra atlayan kişiye bıçak çekme animasyonu sesiyle (herkese gelir) altın bıçak gelir. Altın bıçaklı adam bir adam bıçakladığında da oyun biter.

Oyun Modları

Şu anda CS:GO’ da 6 oyun modu mevcuttur:

Klasik ve Rekabetçi: Bomba ya da rehine senaryolarından oluşur. Her turun başında, oyunculara çeşitli eylemler ( adam öldürme, bomba kurma, rehine kurtarma…)  ile kazanılan paralar verilir. Rehine odunda anti-terörist takımı, terörist bölgesindeki rehineleri kurtarıp kendi bölgelerine getirmesi gerekir. Teröristlerin ise rehineleri kurtaran terörle mücadele ekibini engellemesi gerekir. Eğer teröristler rehinelere zarar verirse yüksek miktarda para cezası ((hatırladığım kadarıyla 900 dolar) alır.

Bomba Senaryosu: Teröristler, C4 patlayıcıyı iki bomba alanından (A ve B) birine kurup patlayana kadar korumalı; Anti-Teröristler, bomba alanlarını korumalı veya kurulan bombayı patlamadan önce imha etmeli. Eğer bomba imha edilebilirse kaç adet teröristin hayatta kaldığı önemli değildir. Aynı şekilde anti-terörist takımı bombayı imha edemeyeceklerini anlarlarsa silahlarını saklayıp bir dahaki rauntta kullanabilirer.

 Rehine Senaryosu: Anti-Teröristler, rehineleri teröristlerden kaçırıp kurtarma noktasına ulaştırmalı(kendi doğdukları alan/ct base). Teröristler, rehinelerin kaçırılmasını engellemeli. Eğer teröristler veya anti-teröristler rehineyi öldürmeye çalışırlarsa çok ağır bir para cezasına tabi tutulurlar.

Ölüm Maçı: Herkes karşı takımdaki kişileri öldürebilir. Öldüğünüzde yeniden doğarsınız. Öldürdüğünüz silaha göre puan kazanırsınız ve ona göre sıralama çıkartılır.

  • Silah Yarışı: Ölüm maçı tarzında bir oyun türüdür. Oyuncu diğer takımdaki oyuncuyu öldürürse yeni bir silah ile ödüllendirilir. En son silahtan sonra altın bıçağa erişir. Altın bıçakla rakip öldüren oyunu kazanır.
  • Yıkım: Bomba imha haritalarında oynanır. Oyuncu her bir düşman öldürdüğünde bir sonraki silaha geçer. 2 ya da daha fazla adam öldürürse bombayla da ödüllendirilir.

 

  Rütbe Sistemi

Rütbe sistemi oyuna Global Offensive ile gelmiş bir yeniliktir. Bu sistem rekabetçi havuzunda eşleştirme yapılırken, oynayacağınız maçı sizin yetenek seviyenizdeki insanlar ile oynamanız için imkan tanır. Rütbe sistemi sadece rekabetçi modunda geçerlidir.

 

Aşağıda rütbeleri de göreilirsiniz.

 

Benden size bu kadar bunun dışında size bir tüyo daha vereyim; eğer rekabetçi kazanma sayınız artıysa rütbe atlamanız zorlaşır ve yeni hesap açmanızı öneriyorum. Yılbaşı veya yaz tatillerinde de %50 indirim olup 12 tl’ye düşmektedir. Okuduğunuz için teşekkür eder oyunda başarılar dilerim.

kaynakça:https://tr.wikipedia.org/wiki/Counter-Strike:_Global_Offensive

https://thatsgamebro.com/csgo-oyuncu-mevkileri/

https://oyuncube.com/csgo-lounge-nedir-ve-nasil-kullanilir/

(Visited 104 times, 1 visits today)