Cunda Adası

Ülkemiz birçok tarihi zenginliklere sahiptir, bunlardan biri de Balıkesir’in Ayvalık İlçesine bağlı bir ada olan Ali Bey Adası diğer adıyla meşhur Cunda Adası’dır. Ben geçen yaz tatil dönüşü ailemle birlikte Cunda Adası’na gittim. Cunda Adası, karayolu ile de gidilen bir adaymış ve Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğine sahip bir de köprüsü var. Bunu duyduğumda oldukça şaşırdım. Bu köprü Cunda Adası’yla Ayvalık’ı birbirine bağlayan bir köprü.

Biz Cunda Adası’nda tabiat parkının içinde, adanın en ucunda, çok eski bir Rum evinde kaldık. Otel köy evi gibiydi ve bahçesinde birçok hayvan vardı. Çok sakin ve sessiz bir yerdi ve ben orada hamaklara yatıp kitap okudum ve denize girdim. Cunda Adası’nda en çok ilgimi çeken yer ise Rahmi M. Koç Oyuncak Müzesi oldu. Müzede daha önceden hiç görmediğim çok eski bebek arabaları, eski oyuncaklar, arabalar ve ilaç şişeleri vardı. Tavandaki desen çok ilgimi çekti. Çok güzeldi.


Müzeyi gezerken bir süre sonra yeri camdan olan bir alana geldik. Oraya basmaya korktum. Çünkü camın kırılabileceğini düşündüm. Camın altında eskiden kalma birçok tarihi zeytin ve yağ üretiminde kullanılan büyük çömlekler vardı. Oranın resmini çektik. Rahmi M. Koç Müzesi, Rumlar zamanında kiliseymiş. Adı Taksiyarhis Kilisesi. Yıllar içerisinde zarar görmüş, depremlerde yıkılmış, daha sonra tekrardan restore edilerek müze haline getirilmiş. Çok güzel bir müze olmuş cialis online cheap. Cunda Adası, çok güzel bir ada. Herkesin Cunda Adası’nı ziyaret etmesini ve meşhur sakızlı dondurmasını tatmasını öneriyorum.

ülkemizin cennet köşelerinden bir tanesi. Tatilinizi, inci tanesi güzelliğinde bir yer olan Cunda Adası’nda geçirerek yeni ilkler, yeni başlangıçlar yaşayabilirsiniz. Tatil programı yaparken Cunda Adası, başlıklarınızdan biri olabilir. Yeni güzellikler, yepyeni başlangıçlar yaşamanız dileğiyle.

 

(Visited 189 times, 1 visits today)